MOF Ełk zadba o zdrowe przyzwyczajenia mieszkańców

2023-02-03 06:00:00(ost. akt: 2023-02-03 09:39:25)   Artykuł sponsorowany
Dzięki realizacji projektu "Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2”, mieszkańcy miasta i okolic chętniej zamienią autobus i auto na zdrowszy rower

Dzięki realizacji projektu "Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2”, mieszkańcy miasta i okolic chętniej zamienią autobus i auto na zdrowszy rower

Autor zdjęcia: Pixabay

Jak zachęcić mieszkańców do modyfikacji nawyków i częstszego zamieniania własnego auta na transport publiczny lub po prostu rower? W tym celu Miasto Ełk przygotowało projekt „Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2”. To nie tylko „zdrowa” propozycja, ale również zwiększająca dostęp mieszkańców do usług publicznych.
29 grudnia 2022 r. Prezydent Miasta Ełku podpisał umowę z Województwem Warmińsko-Mazurskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa o dofinansowanie projektu „Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2”. Jego celem jest poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców miasta Ełk, a tym samym zwiększenie liczby mieszkańców, którzy zrezygnują z poruszania się samochodem, na rzecz transportu publicznego oraz rowerowego.

Projekt swym zakresem obejmuje szereg inwestycji, które przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności środków transportu publicznego oraz pieszego i rowerowego dla mieszkańców Miasta Ełk oraz jego okolic. W ramach projektu „Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2” mieszkańcy mogą liczyć na takie inwestycje, jak:

Rozbudowa sieci dróg rowerowych


W jej ramach budowę ciągów rowerowych, budowę ciągu pieszo-rowerowego o nawierzchni bitumicznej i budowę /przebudowę / remont ciągów pieszych, o nawierzchni z kostki brukowej, na kilku ełckich ulicach: wzdłuż ul. 11 Listopada (o długości 630 m od ronda dr J. Rejewskiego do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego); oraz wzdłuż ul. Suwalskiej (o długości 610 m od mostu na rzece Ełk do ronda Jerzego Cichowicza). Projekt obejmuje również remont zjazdów indywidualnych i publicznych, umocnienie skarp, zieleń, kanalizację techniczną, organizację ruchu oraz przebudowę infrastruktury kolidującej.

Przebudowa infrastruktury na przystankach komunikacji miejskiej


W ramach tego etapu projektu „Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2” zostaną zakupione i zamontowane nowe wiaty przystankowe (wraz z koszami na śmieci oraz stojakami na rowery) które pojawią się na ul. 11 Listopada (przy skrzyżowaniu z ul. Tuwima) oraz ul. Mickiewicza (przy skrzyżowaniu z ul. Dąbrowskiego). Na przystanku przy ul. 11 listopada powstanie nowa zatoka autobusowa oraz stacja naprawy rowerów. Z kolei przy parku wodnym na ul. Piłsudskiego pojawi się jedna wiata rowerowa. Modernizację przejdzie również oświetlenie na ul. 11 listopada – 28 opraw sodowych zostanie wymienionych na LEDowe.

Realizacja projektu „Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2” przyczyni się do zwiększenia dostępności do usług publicznych, ponieważ trasa linii autobusowej nr 2 jak też ścieżki rowerowe wzdłuż niej prowadzą do Zespołu Szkół nr 1, Urzędu Miasta Ełk, Starostwa Powiatowego w Ełku, stadionu miejskiego, parku wodnego oraz wielu innych obiektów użyteczności publicznej. Poza tym, oba odcinki ścieżek rowerowych będą kończyły się niemal na granicy miasta i gminy Ełk, co ułatwi dostępność miasta dla mieszkańców granicznych wsi.

Obecnie trwają prace nad wyłonieniem wykonawcy inwestycji. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na koniec 2023 r.

Całkowita wartość projektu: 3 028 196,90 zł
Dofinansowanie: 2 554 586,90 zł w tym:
- współfinansowanie z UE: 2 251 767,21 zł
- współfinansowanie krajowe z budżetu państwa: 302 819,69 zł

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5