Powstanie ponad kilometr ścieżek rowerowych

2023-01-25 09:10:12(ost. akt: 2023-01-25 11:21:18)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Co prawda według kalendarza mamy jeszcze zimę, ale aura cały czas sprzyja rowerzystom. W Ełku mamy już około 27 kilometrów tras rowerowych. A w najbliższym czasie przybędzie sporo kolejnych ścieżek.
Pierwsza ścieżka rowerowa w Ełku powstała w 2006 roku, gdzie wybudowano wówczas ok. 0,4 km ścieżki. Jedną z najdłuższych tras rowerowych w Ełku jest ta przy promenadzie, która biegnie od parku linowego do ul. św. Wojciecha. W sumie ten odcinek liczy prawie 5,5 km. W ubiegłym roku trasa ta wydłużyła się o około 1,8 kilometra dzięki budowie ścieżki wzdłuż ul. Kolbego i ul. Baranki do granicy miasta przy skrzyżowaniu ul. Maternika.

W ostatnim czasie powstał też kolejny odcinek trasy rowerowej wzdłuż ulicy Norwida.

W ubiegłym roku nowe trasy pojawiły się też w okolicach Ełku. W ramach inwestycji gminno-powiatowej powstała nowe ścieżka rowerowa przez Chruściele. Dzięki tej inwestycji rowerzyści zyskali trasę prowadzącą praktycznie wokół tej części Jeziora Ełckiego.

Pod koniec ubiegłego roku miasto podpisało umowę na realizację projektu, w ramach którego powstanie ponad 1,2 kilometra nowych tras. Gdzie dokładnie? Pierwszy to odcinek wzdłuż ul. 11 Listopada o długości 630 m od ronda dr J. Rejewskiego do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego, a drugi wzdłuż ul. Suwalskiej o długości 610 m od mostu na rzece Ełk do ronda Jerzego Cichowicza.
W ramach tego samego projektu pojawi się wiata rowerowa przy parku wodnym na ul. Piłsudskiego.

A jakie ścieżki rowerowe mogą powstać jeszcze w najbliższym czasie? Miasto planuje budowę ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Ełk od ulicy Suwalskiej do ulicy Norwida łącząc istniejący ciąg od szpitala wojskowego do ul. Kilińskiego i dalej do promenady ełckiej. Ścieżka ma stanowić zarazem element subregionalnego szlaku rowerowego EGO, biegnącego z gminy Prostki do gminy Gołdap. Na utworzenie szlaku rowerowego EGO zostały wstępnie zarezerwowane pieniądze w ramach unijnego wsparcia.

Z kolei powiat ełcki w partnerstwie z Nadleśnictwem przygotowuje się do budowy ścieżki rowerowej do Mrozów Wielkich. W planach jest budowa dalszej części trasy w kierunku Rajgrodu, która połączy "rowerowo" oba województwa.

tom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5