Poezja i muzyka, inspirujące rozmowy i dawka historii

2023-01-18 10:06:02(ost. akt: 2023-01-24 08:34:58)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Płyta „My, Mazurzy” wydana przez Fundację Wsparcia Nauki i Biznesu oraz Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku miała swoją premierę podczas sobotniej wieczornicy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku.
Mazurski Uniwersytet Ludowy to placówka kształcenia nieformalnego, którą Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu powołała do życia w 2020 roku. Swoją działalnością nawiązuje do idei Karola Małłka, który w 1945 roku założył pierwszy uniwersytet ludowy na ziemiach powojennych Mazur.

Płyta "My, Mazurzy" to produkcja Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Fundacji. Znalazły się na niej 33 utwory – wiersze, legendy, baśnie, przyśpiewki i pieśni, fragmenty powieści i archiwalne audycje radiowe, które narodziły się na Mazurach na przestrzeni ostatnich wieków.

„My, Mazurzy” to niekomercyjny projekt, który powstał z potrzeby przybliżenia mazurskiego dziedzictwa niematerialnego współczesnym mieszkankom i mieszkańcom regionu — mówi Hubert Górski z FWNiB. — Staraliśmy się zebrać to, co najważniejsze na przestrzeni dziejów. Nie było łatwo, bo ponad 700 lat historii, tworzenia się kultury, tradycji mazurskiej to kawał czasu i wybranie nieco ponad 30 utworów z tego ogromu, z tej wielkiej skarbnicy mazurskiej było niełatwym zadaniem. Są to utwory opisujące piękno przyrody, rytm życia na wsi, relacje międzyludzkie, ludowe wierzenia. Będziecie mogli państwo usłyszeć na płycie jak na przykład zatrzymać złodzieja.

Na płycie usłyszymy głosy słuchaczek i słuchaczy Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego, a także zaproszonych gości, m.in. wokalistki Moniki Wierzbickiej (Niny Nu) oraz badacza mazurskiej tożsamości Piotra Szatkowskiego. Ścieżkę dźwiękową, która uwydatniła przekaz dawnych mazurskich dzieł skomponował ełcki muzyk Marcin Pyciak.

W sobotę odbyła się premiera płyty. Zgromadzeni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku mogli usłyszeć na żywo m.in. legendę „Cudowny przypadek”, humoreskę „Ksiądz i chłop” czy ludową przyśpiewkę „Jedzie Janek spod Olecka”.

Uczestniczki i uczestnicy kursów realizowanych w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym podzielili się przy okazji swoimi wspomnieniami i opowiedzieli o tym, co dała im nauka w szkole dla życia.

Było to bardzo ciekawe, nowe doświadczenie. Nie co dzień mamy okazję mieć do czynienia z gwarą mazurską, tym bardziej się nią posługiwać — mówi pani Diana, która uczestniczyła w nagrywaniu płyty. — Nie miałam wątpliwości. Zgodziłam się od razu. Uważam ze warto poznawać, kultywować kulturę naszego regionu i myślę, że był to super finał udziału i współpracy z Mazurskim Uniwersytetem Ludowym. Jestem dumna z tego. Mam nadzieję, że będzie się super słuchało tej płyty.


Na scenie ełckiej biblioteki zaprezentował się Chór Seniora Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu, w którego wykonaniu usłyszeliśmy „Hymn Mazurski”.

Występy artystyczne urozmaiciła rozmowa z Piotrem Szatkowskim na temat istoty mazurskości i możliwości wykorzystania regionalnego dobytku w kształtowaniu współczesnej tożsamości krainy Mazur.

Ukoronowaniem wieczoru był występ Niny Nu, która zaśpiewała „Pieśń żniwną” z XVIII wieku i wzruszający dyptyk małżeński, ale też zachęciła publiczność do wspólnego śpiewu na ludową nutę.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona 100-leciu uniwersytetów ludowych, którą stworzyli wspólnie: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych.

Płyta „My, Mazurzy” ukazała się w nakładzie 150 egzemplarzy. Ale ci, którzy jej nie zdobyli, nie mają powodów do zmartwień. Płyta dostępna jest bezpłatnie w formie cyfrowej na stronie internetowej Fundacji Wsparcia Nauki i Rozwoju. Będzie można też ją wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku oraz w innych placówkach kultury w regionie.


FWNiB, tom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5