Od kwietnia w Ełku ponownie ruszy neurologia

2023-01-18 08:47:37(ost. akt: 2023-01-19 08:40:18)

Autor zdjęcia: Fb/Wojciech Kossakowski

Udar to walka z czasem, dlatego tak ważne jest, aby pacjenci szybko dostali potrzebną pomoc. Przez ostatnie miesiące ełcki oddział neurologii był zamknięty. Teraz jest szansa, aby od kwietnia ponownie leczył ełczan. I to na bardzo wysokim poziomie.
Jesteśmy na dobrej drodze, aby odtworzyć oddział neurologii, który był i jest ważny w naszym mieście — mówi poseł Wojciech Kossakowski.
Przypomnijmy, że oddział ten funkcjonował w ełckim szpitalu wojskowym. Niestety przyszła pandemia. Pojawiły się wówczas problemy z obsadą lekarską. Oddział został zamieniony w covidowy, później zawieszony, a następnie musiał być zlikwidowany.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Komendanta, jego determinacji, ale i wiedzy i doświadczeniu Pana dr Kaczora, udało się przekonać Narodowy Fundusz Zdrowia, aby dofinansowanie było na takim poziomie, aby ten oddział neurologiczny mógł znów powstać. Możemy powoli się cieszyć. Daliśmy sobie niedługi termin, aby ten oddział został przywrócony — mówił podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu poseł Wojciechowski. — Co najważniejsze mamy zapewnione finansowanie. Teraz jest czas na dobór lekarzy, którzy na tym oddziale będą przyjmowali. Ełk może stać się ponadregionalnym ośrodkiem leczenia chorób neurologicznych, neurochirurgicznych.

Przez ostatnie miesiące osoby, które doznawały udaru, miały 3 godziny, żeby trafić do Olsztyna czy Białegostoku. To dawało im największe szanse na przeżycie i powrót do normalnego życia. Dzięki odtworzeniu oddziału neurologicznego w Ełku dostęp do takich zabiegów będzie dużo łatwiejszy. Ale to tylko jedna z zalet takiej decyzji. Ełcki szpital wojskowy ma ambicje, aby zostać jednym z najlepszych ośrodków w tej części kraju.

Trombektomia mechaniczna ma wynieść ten szpital i dać możliwość leczenia pacjentów na wyższym poziomie referencyjności. Ma dać dłuższy czas do przeprowadzenia zabiegu, ograniczyć śmiertelność, jak i niepełnosprawność pacjentów, przy czym ogranicza czas pobytu w szpitalu pacjenta do 3-4 dni. Poza tym oddział neurologii będzie zajmował się diagnostyką i leczeniem guzów, schorzeń kręgosłupa — mówi Robert Trela, Komendant ełckiej filii 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

Ośrodków wykonujących takie zabiegi w Polsce jest tylko 28. Najbliższe nas znajdują się w Olsztynie, Białymstoku i Warszawie.

Będzie to odtworzenie na zupełnie innym poziomie, wzorem tego, co zostało zrobione z oddziałem ortopedii i chirurgii. Głównym celem jest podniesienie poziomu leczeni udarów niedokrwiennych mózgu na poziom, który jest stosowany obecnie w krajach zachodnich oraz najlepszych ośrodkach w Polsce. W związku z tym, że planujemy zakup nowego rezonansu magnetycznego wzbogacimy diagnostykę neurologiczną, onkologiczną oraz padaczki na poziom taki, że w promieniu 150-200 kilometrów planujemy być wiodącym ośrodkiem — dodaje dr Szymon Kaczor.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oddział zostanie otwarty już 1 kwietnia.

tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B