Szukają pamiątek o Ełku
2022-12-30 16:02:14(ost. akt: 2023-01-03 22:58:41)
Muzeum Historyczne w Ełku oraz Wspólnota Mieszkańców Powiatu Ełckiego (Kreisgemeinschaft Lyck) prowadzą akcję gromadzenia fotografii, dokumentów i innych pamiątek związanych z historią Ełku.
Wspólnota Mieszkańców Powiatu Ełckiego (Kreisgemeinschaft Lyck) oraz Muzeum Historyczne w Ełku podejmują wspólne działania na rzecz zachowania różnorodnej pamięci miasta Lyck i Ełk.
Poprzez wieki miasto zmieniało swoją przynależność, wchodząc najpierw w skład Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej, narodowosocjalistycznych Niemiec, a następnie PRL i III RP i będąc zarazem małą ojczyzną dla wielu pokoleń mieszkańców. Wyrazem tej różnorodnej historii miasta i jego mieszkańców są m.in. zdjęcia i różnego rodzaju dokumenty i pamiątki historyczne.
Jak powszechnie wiadomo, duży wpływ na historię miasta miał przełom, który dokonał się w 1945 roku. Konsekwencją wymiany ludności był fakt, że wiele wartościowych pamiątek historycznych – zarówno tych pochodzących sprzed, jak i tych powstałych po 1945 roku - znalazło się z daleka od Ełku, w innym kraju. Zachowanie, konserwacja i udostępnianie tych świadectw czasu jest ważną częścią działań podejmowanych przez miasto Ełk i wszystkich związanych z nim ludzi.
Muzeum Historyczne w Ełku zwraca się z prośbą o wsparcie akcji:
• jeśli posiadają Państwo wspomniane wyżej dokumenty,
• jeśli znają Państwo kogoś, kto posiada takie dokumenty,
• jeśli znają Państwo stowarzyszenia albo instytucje, które posiadają tego rodzaju zasoby,
można kontaktować się z MHE.
• jeśli posiadają Państwo wspomniane wyżej dokumenty,
• jeśli znają Państwo kogoś, kto posiada takie dokumenty,
• jeśli znają Państwo stowarzyszenia albo instytucje, które posiadają tego rodzaju zasoby,
można kontaktować się z MHE.
Osoba do kontaktu: Pan Jakub Knyżewski, Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1, PL 19-300 Ełk, Tel. +48 87 732 02 85, e-mail: j.knyzewski@muzeum.elk.pl
Muzeum Historyczne w Ełku przyjmuje materiały zarówno w formie analogowej, jak i cyfrowej.
— Cieszymy się na Państwa sugestie, oferujemy nasze wsparcie i fachowe doradztwo. Jesteśmy również gotowi sami wykonać skany powierzonych nam materiałów. Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośba o rozpropagowanie tego apelu pośród wszystkich potencjalnie zainteresowanych osób. Mamy nadzieję, że uda się w ten sposób uratować i udostępnić naszej publiczności oraz przyszłym pokoleniom cenne pamiątki z historii naszego miasta — przyznają przedstawiciele Muzeum.
MHE, tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez