Dekada „Białej Wstążki” w Mieście Ełk

2022-12-14 16:05:40(ost. akt: 2022-12-14 16:22:40)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Kampania Biała Wstążka Ełk / FB

Od 25 XI do 10 XII, już po raz dziesiąty, w Ełku realizowano kampanię społeczną „Biała Wstążka” - STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET. Noszenie białej wstążki jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
BIAŁA WSTĄŻKA. DLACZEGO?

Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W ciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę.

Głównym organizatorem Kampanii był Zespół Interdyscyplinarny Miasta Ełku do spraw przemocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku. Patronat nad kampanią objął Tomasz Andrukiewicz Prezydent Miasta Ełku. Między 25 listopada a 10 grudnia 2022 r. odbyło się szereg różnych wydarzeń w ramach kampanii.

RÓŻE I WSTĄŻKI

Pierwszego dnia kampanii pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Ełku oraz wolontariuszami, przed Urzędem Miasta wręczali kobietom białe róże, a mężczyznom przypinali białe wstążeczki.


BEZPIECZNI SENIORZY

Dnia 28 listopada 2022r. w Klubie Seniora „SENIOR+” przy ul. J. Piłsudskiego 10 odbyły się warsztaty z samoobrony dla seniorów. Zajęcia miały na celu uwrażliwienie seniorów na sytuacje agresji i przemocy wobec osób starszych, aby na co dzień czuły się komfortowo i bezpiecznie. Poruszane były tematy oszustw internetowych, kradzieży, napadów i wyłudzeń metodą „na wnuczka”.

NIE ZGADZAJĄ SIĘ NA PRZEMOC

Podczas kampanii w Szkole Podstawowej nr 4 w Ełku odbyły się zajęcia rozwojowe w formie warsztatów „Nie zgadzam się na przemoc”. W trakcie zajęć dzieci nauczyły się rozpoznawać przemoc rówieśniczą, rozwinęły umiejętności reagowania w sytuacji zagrożenia ze strony rówieśników, wzmocniły kompetencje społeczne niezbędne do zawierania pozytywnych relacji z innymi dziećmi i dowiedziały się, gdzie szukać pomocy w niebezpiecznych sytuacjach.

TEŻ MOŻESZ POMÓC!

Akcja „Dzień Otwartych Drzwi” miała miejsce dnia 03 grudnia 2022r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku. Działanie skierowane była do każdego, niezależnie od płci i wieku a ideą przewodnią było „Wiedząc – Przekazując dalej – Też możesz pomóc przerwać przemoc”. Była to znakomita okazja do niezobowiązującego zapoznania się z usługami wsparcia na terenie miasta Ełk i uzyskania wszelkich potrzebnych informacji.

W Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej STAJNIA w Ełku przy ul. Kościuszki 27A organizowane były czwartkowe zajęcia wspierające „świadome rodzicielstwo” prowadzone przez asystentów rodziny oraz grupa wsparcia dla osób dotkniętych przemocą. Działanie miało na celu przywrócenie poczucia bezpieczeństwa oraz uwrażliwienie na współczesne przejawy przemocy.


MIĘDZYPOKOLOENIOWE MIKOŁAJKI

Mikołajkowe spotkanie seniorów z dziećmi - „Spotkanie dwóch pokoleń” miało miejsce 06 grudnia 2022r. w Klubie Seniora „SENIOR+” przy ul. J. Piłsudskiego 10. Była to doskonała okazja do rozmów z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji Ełk oraz pracownikami Zespołu Interdyscyplinarnego Miasta Ełku. Dzieci z grupy „Biedronki” z Miejskiego Przedszkola „Mali Odkrywcy” w Ełku, seniorzy z Klubu Seniora oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ełku wspólnie ubierali choinkę odblaskami. Spotkanie mikołajkowe przebiegło w miłej, życzliwej, „rodzinnej atmosferze”. Dzieci przygotowały wierszyk o Mikołaju, policjantki poruszyły temat bezpieczeństwa na drodze i jak ważne jest noszenie odblasków, zwłaszcza teraz, gdy za oknem szybko zapada zmrok. Seniorzy z ełckiego Klubu Seniora przygotowali pyszny poczęstunek i pierniczki. Dzieci otrzymały upominki: woreczki na ubrania w pomarańczowym kolorze, symbolizującym Kampanię Pomarańczowej Wstążki oraz jojo.

MOŻESZ LICZYĆ NA WSPARCIE

Jeszcze do końca grudnia można korzystać z indywidualnych konsultacji ze specjalistami: prawnikiem, psychologiem, psychologiem dziecięcym, pedagogiem/logopedą, terapeutą ds. uzależnień w rodzinie, socjoterapeutą w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej STAJNIA w Ełku przy ul. Kościuszki 27A. Na konsultacje obowiązują zapisy telefoniczne od numerem 87 732 64 45.

WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD

Finałem kampanii była konferencja połączona z debatą na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz prezentacja dotychczas organizowanych Kampanii „Biała Wstążka” w związku z 10-leciem realizacji przedsięwzięcia w mieście Ełk, która odbyła się 8 grudnia 2022 r. w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej STAJNIA w Ełku przy ul. Kościuszki 27A.


Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu pt.: „Dobro dziecka w ujęciu interdyscyplinarnym” prowadzonego przez Magdalenę Szafranek. Frekwencja na konferencji, która przekroczyła oczekiwania organizatorów, świadczy o realnym zaangażowaniu wielu instytucji i innych podmiotów w naszym mieście na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W kampanię włączyły się ełckie szkoły i przedszkola, Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej STAJNIA w Ełku, Komenda Powiatowa Policji w Ełku i Straż Miejska i wiele innych placówek i organizacji, za co serdecznie dziękujemy.

Działanie realizowane było w ramach projektu „Miasto Ełk-skutecznie przeciw przemocy”, współfinansowanego z budżetu państwa w ramach Rządowego Programu Ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata2022-2024


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5