Powiedz NIE krzywdzeniu dzieci – Pomarańczowa Wstążka po raz trzeci

2022-11-25 13:05:17(ost. akt: 2022-11-25 13:25:25)   Artykuł sponsorowany
Kampania Pomarańczowa Wstążka – 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży; Ełk, 1-19 XI 22 r.

Kampania Pomarańczowa Wstążka – 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży; Ełk, 1-19 XI 22 r.

Autor zdjęcia: MOPS Ełk

Jej symbolem jest charakterystyczna wstążka w kolorze pomarańczowym. To kolor ostrzegawczy – w tym wypadku zwracający uwagę na zagadnienie przemocy, której ofiarą padają najmłodsi uczestnicy życia rodzinnego i – szerzej – społecznego. Mowa o Kampanii Pomarańczowa Wstążka, pożytecznej inicjatywie światowej, z powodzeniem realizowanej w naszym mieście. Tak też było i w tym roku.
Po raz trzeci w naszym mieście, z inicjatywy Zespołu Interdyscyplinarnego Miasta Ełku przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku, została zorganizowana „Kampania Pomarańczowa Wstążka – 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży”. Kampania trwała od 01.11.2022 r. do 19.11.2022 r. Działanie realizowane było w ramach projektu pn. „Miasto Ełk - skutecznie przeciw przemocy” dofinansowanego z Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024 (2022 r.).

Patronat nad kampanią objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz. Tematem przewodnim „Pomarańczowej Wstążki” były prawa dziecka, jego godność oraz szacunek i bezpieczeństwo, które mu przysługują. Celem Kampanii jest tworzenie świata, w którym dzieci i młodzież będą czuły się bezpieczne i szczęśliwe. To dobry czas, aby dołożyć wszelkich starań ze strony wielu instytucji do edukowania i profilaktyki w zakresie przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci i młodzieży. W tych dniach warto zadać pytanie: Jak często jestem sprawcą cierpienia, strachu własnych dzieci? Co robię, gdy jestem świadkiem krzywdzenia dzieci, np. sąsiada lub krewnego?

Kampania Pomarańczowa Wstążka – 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży; Ełk, 1-19 XI 22 r.

W dniach realizowania Kampanii podjęto szereg akcji i działań skoordynowanych z zamierzeniami Kampanii Pomarańczowa Wstążka. Na najmłodszych czekały pogadanki oraz konkursy, okazję na uświadomienie zagrożeń związanych ze zjawiskami społecznymi powiązanymi z przemocą (uzależnienia, cyberprzestępczość) miała młodzież szkolna, z kolei rodzice dowiedzieli się m.in. o właściwych relacjach z dziećmi. Nie zabrakło warsztatów rozwijających i wzmacniających cechy osobiste uczestników, a na specjalnych szkoleniach kadra ełckich przedszkoli rozwinęła swoje kompetencje. Tegoroczna Kampania Pomarańczowej Wstążki w sposób komplementarny i wielozadaniowy omówiła zagadnienie przemocy wobec dzieci oraz sposobów na radzenie sobie z tym nadal wstydliwym i wyjątkowo szkodliwym społecznie zjawisku.

BAJKOWA PREWENCJA

Od dnia 03 listopada 2022 r. w przedszkolach na terenie Ełku (Miejskie Przedszkole „Mali Odkrywcy”, Miejskie Przedszkole „Perełka”, Miejskie Przedszkole „Bajka”, Miejskie Przedszkole „Światełko”) odbywały się warsztaty bajkoterapii, które zachwyciły przedszkolaków. Bajkoterapia dla najmłodszych ma na celu pokonywanie swoich lęków i słabości, uczy pozytywnego myślenia, zrozumienia swoich uczuć, rozumienia świata i jego problemów, pozwala i ułatwia dzieciom identyfikować się z bohaterem pozytywnym, zwiększa chęć pracy nad sobą;. Bajkoterapia podbudowuje u najmłodszych poczucie własnej wartości, odczuwanie miłości, możliwość i chęć pokonywania trudności. Czytając bajki, dziecko ma możliwość obserwacji świata, budowania pozytywnego podejścia do innych ludzi, pogłębiania i zdobywania nowej wiedzy. Za pomocą bajki dziecko uczy się nazywać emocje: strach, gniew, złość, wstyd, smutek. Na potrzeby spotkań została opracowana książeczka z bajkami edukacyjnymi.

JESTEŚ ŚWIADOMYM RODZICEM?

Od dnia 03 listopada 2022 r. prowadzony był cykl spotkań „Świadome rodzicielstwo” wspierających osoby doświadczające przemocy w rodzinie (dzieci, młodzież, seniorzy, w tym osoby niepełnosprawne lub zagrożone przemocą w rodzinie). Spotkania miały na celu zwiększenie umiejętności budowania postaw, które sprzyjają zdrowym relacjom, zapobiegają lub minimalizują występowanie zachowań problemowych. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość doskonalenia umiejętności w radzeniu sobie w codziennych kontaktach, jak i przezwyciężania pojawiających się problemów. Poruszana była również tematyka dotycząca przemocy i jej form (również obecnej w przestrzeni cyfrowej). Zadbano także o rodziców, których uświadamiano w kwestii zagrożeń związanych ze stosowaniem przemocy.

WIERSZEM I FILMEM W PRZEMOC I DYSKRYMINACJĘ

W trakcie kampanii dzieci ze szkół podstawowych, klas IV-VIII, wzięły udział w konkursie poezji „Tacy sami - nie ma przemocy i różnic między nami”. W konkursie uczniowie, w formie poezji o tematyce antyprzemocowej i antydyskryminacyjnej, wyrazili swoje zdanie na temat przemocy w szkole, wśród rówieśników, czy w domu. Wręczenie nagród nastąpi w dniu 08 grudnia 2022 r. na konferencji podsumowującej Pomarańczową i Białą Wstążkę.

Dnia 09.11.2022 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku zaprosił uczniów klas 7-8 ze szkół podstawowych na projekcję filmu „Belle” - anime opowiadające o przemocy, poszukiwaniu akceptacji, przedstawia oszałamiającą wizualnie, szczerą i przejmującą opowieść o dorastaniu w erze mediów społecznościowych. Nastoletnia bohaterka Suzu zmaga się z nieprzepracowaną traumą po śmierci matki. Dziewczynka, aby uwolnić się od złych wspomnień, za namową przyjaciółki zakłada konto w „U”. Serwis ten przenosi zmysły użytkownika do cyfrowego świata, gdzie może on, za pomocą swojego nowego awatara, zacząć nowe życie. Był to wstęp do przyszłych zajęć rozwojowych z młodzieżą na temat przemocy i agresji (cyberprzemoc, przemoc wśród rówieśników, zagrożenie substancjami psychoaktywnymi). Po seansie wszystkie dzieci otrzymały symbole Kampanii Pomarańczowej Wstążki: wstążeczki i słodkie mandarynki.

ZINTEGROWANI PRZECIW PRZEMOCY

W dniu 10 listopada 2022 r. odbyły się warsztaty w Szkole Podstawowej nr 3 w Ełku. Nadkom. Agata Jonik z KPP Ełk spotkała się z uczniami klas 5-6, która poruszyła temat cyberprzemocy, szkodliwości substancji psychoaktywnych oraz uzależnień. Podczas spotkania zwróciła uwagę na prawa dziecka, godność, szacunek, bezpieczeństwo i wolność.

Od początku listopada 2022 r. w szkołach podstawowych na terenie miasta Ełk w ramach Kampanii Pomarańczowej Wstążki prowadzone były zajęcia rozwojowe dla dzieci i młodzieży „Nie zgadzam się na przemoc”. Celem działania było rozwijanie aktywności i zainteresowań, budowanie pozytywnej samooceny, integracja grup, budowanie zaufania, tworzenia korzystnej sytuacji interpersonalnej. Zajęcia miały zatrzymać proces izolacji i przywracać wiarę w swoją sprawczość, unikanie substancji psychoaktywnych – profilaktyka pierwszo i drugorzędowa, rozwijanie różnych umiejętności życiowych, prospołecznych, które pozwolą młodym ludziom radzić sobie z wymogami życia, emocjami. Uczestnicy otrzymali symbole Kampanii Pomarańczowej Wstążki: wstążeczki i słodkie upominki. Cykl spotkań prowadzony był w dwóch szkołach: Szkole Podstawowej nr 2 w Ełku oraz Szkole Podstawowej nr 4 w Ełku, przez Pana Karola Malinowskiego - pedagoga, streetworkera, edukatora społecznego od lat pracującego z dziećmi i młodzieżą w nurcie edukacji nieformalnej.

ŚWIADOMY PEDAGOG

W dniach 15 i 17 listopada 2022 r. odbyły się szkolenia „Przemoc wobec dziecka - specyfika pomocy dziecku krzywdzonemu” w Miejskim Przedszkolu „Niezapominajka” i Miejskim Przedszkolu „Mali Odkrywcy” w Ełku. Zastępca przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Miasta Ełku- Dorota Siedlecka oraz członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Miasta Ełku, specjalista pomocy ofiarom przemocy w rodzinie- Agnieszka Kotowska przeprowadziły spotkania z kadrą pedagogiczną dotyczącą procedury „Niebieskie Karty” oraz przemocy wobec dziecka. Szkolenie miało na celu podniesienie wiedzy na temat przemocy wobec dziecka i konsekwencji stosowania przemocy wobec niego oraz skutecznego reagowania.

Dzień 18 listopada 2022 r. w ramach Pomarańczowej Kampanii w ełckich przedszkolach i szkołach został ogłoszony Dniem Otwartych Drzwi. Jest to dzień, w którym uczniowie i nauczyciele są ambasadorami Kampanii (noszą pomarańczowe akcenty- wstążeczki, naklejki, długopisy, balony, mandarynki). Zwieńczeniem prowadzonego przez 19 dni (1 – 19 XI) wydarzenia będzie grudniowa (8 XII 22 r.) konferencja, na której zostaną podsumowane działania w obu Kampaniach Pomarańczowej i Białej Wstążki.

Kampania Pomarańczowa Wstążka – 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży; Ełk, 1-19 XI 22 r.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5