Tydzień Patriotyzmu w SP3 w Ełku

2022-11-21 16:42:34(ost. akt: 2022-11-21 16:50:46)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku odbył się Tydzień Patriotyzmu. W dniach 14 – 18 listopada 2022 r. przeprowadziliśmy szereg akcji patriotycznych, które miały na celu kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej.
Dzień pierwszy – 14 listopada 2022 r.
Spotkanie z historykami p. Jackiem Rutkowskim oraz p. Martą Rózio

W poniedziałek wytypowane klasy wzięły udział w żywej lekcji historii na temat: Jak się żyło pod zaborami?, Rola kościoła w czasie zaborów oraz Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Naszymi gośćmi byli p. Jacek Rutkowski ekspert MEN, historyk, konsultant WMODN w Olecku oraz p. Marta Rózio konsultantka WMODN w Olecku, historyk, ekspert w tematach związanych z religią i rolą Kościoła.

Pan Jacek opowiedział zebranym uczniom, jak wyglądało życie pod zaborami, przybliżył ówczesne problemy i wyzwania, z którymi musieli borykać się Polacy, którzy znaleźli się w granicach trzech państw różniących się prawem, językiem, zwyczajami i gospodarką.

Pani Marta wyjaśniła uczniom, dlaczego religia katolicka stała się istotnym czynnikiem tożsamości narodowej Polaków. W ciekawy sposób przedstawiła rolę Kościoła katolickiego w czasie zaborów, jedynej polskiej instytucji prawnie działającej we wszystkich trzech zaborach.

Spotkanie zamknęło wystąpienie czworga wychowanków z klas 8, którzy zaprezentowali, w jaki sposób sami Polacy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę.

W tym dniu postanowiliśmy także upamiętnić rosnący przed naszą szkołą Dąb Pamięci, który w 2017 roku poświęciliśmy pamięci ppor Witolda Sienkiewicza, będącego jedną z ofiar zbrodni katyńskiej.

Uczniowie klasy 8 wraz z opiekunem przystroili drzewko biało – czerwonymi wstążkami i zapalili znicze. Tego typu wydarzenia są potrzebne i utrwalają w pamięci uczniów oraz mieszkańców osiedla, jak ważnym dla historii naszego państwa był mord polskich oficerów w Katyniu.

Dzień drugi – 15 listopada 2022 r.
Pokaz poloneza oraz patriotyczne karaoke

Tego dnia w ramach patriotycznych akcji zorganizowanych podczas Tygodnia Patriotyzmu, nasi uczniowie mieli możliwość obejrzeć pokaz polskiego tańca narodowego – poloneza, który przygotowały chętne uczennice z klas 8 pod kierunkiem nauczycielek wf.

Podczas dwóch długich przerw odbyło się również patriotyczne karaoke. Wszyscy zgromadzeni uczniowie na holu mogli nie tylko wysłuchać, ale przede wszystkim wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne.

Repertuar był bogaty. Sięgnęliśmy bowiem nie tylko do tradycyjnych pieśni patriotycznych takich jak: Maszerują strzelcy, My pierwsza brygada, Przybyli ułani pod okienko, Płynie Wisła, płynie ..., ale również do współczesnych, między innymi: Dziewczyna z granatem, Dziś idę walczyć mamo oraz Wolność.

Dzień trzeci – 16 listopada 2022 r.
Warsztaty pod kierunkiem p. Jacka Rutkowskiego
Quiz patriotyczny
Rozśpiewana przerwa

W środę naszą szkołę odwiedził ponownie p. Jacek Rutkowski, który przeprowadził warsztaty nt. Wiek powstań dla wytypowanych klas ósmych. Uczniowie podczas spotkania z ekspertem pracowali na zabytkowych źródłach historycznych (pocztówkach, modlitewnikach, starych gazetach, dokumentach) pochodzących z osobistych zbiorów pana Rutkowskiego.

Pan Jacek wyjaśnił uczniom, że historyk, w przeciwieństwie do wielu naukowców, nie ma możliwości bezpośredniego zetknięcia się z obiektem swoich badań. Może analizować go wyłącznie na podstawie źródeł historycznych i dzięki temu starać się jak najwierniej opisać przeszłość. Historyk pokazał, w jaki sposób należy analizować oraz interpretować dane źródło historyczne i na co należy zwracać uwagę, żeby potwierdzić jego wiarygodność oraz zgodność z faktami. Wskazał, jak należy klasyfikować źródła oraz umieszczać je w kontekście historycznym.
Zajęcia nie tylko podobały się uczniom, ale również pobudziły ich kreatywność, zachęciły do własnych poszukiwań i zgłębiania wiedzy na temat swojej rodziny oraz najbliższego otoczenia.

Tego dnia w SP3 na przerwach międzylekcyjnych Samorząd Uczniowski zorganizował quiz patriotyczny, w którym udział wzięli wszyscy chętni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Podczas przerw włączane były również patriotyczne pieśni, które wprawiły słuchaczy w podniosły nastrój.

Dzień czwarty – 17 listopada 2022 r.
Ogólnopolski konkurs Do hymnu

W tym roku szkolnym SP3 wzięła udział w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Do hymnu zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

Uczniowie o godz. 11:00 na sali gimnastycznej pod kierunkiem p. Anny Świderskiej odśpiewali przed komisją konkursową trzy utwory: Mazurek Dąbrowskiego, Rotę oraz Hymn do miłości Ojczyzny.

Dzień piąty – 18 listopada 2022 r.
Spacer z historią niepodległości w tle
Rozstrzygnięcie konkursu na patriotyczne zdjęcie


W tym dniu odbyła się ostatnia akcja – Spacer z historią niepodległości w tle – lekcja historii i patriotyzmu w terenie. W akcji wzięły udział wytypowane klasy, które pod opieką nauczycieli odwiedziły pomniki oraz kamienie pamięci znajdujące się niedaleko naszej szkoły.

Żywą lekcję historii nasi wychowankowie rozpoczęli pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który znajduje się pod Urzędem Miasta. Stamtąd udali się pod kamień pamiątkowy poświęcony Bohaterskim żołnierzom września.
Następnie ulicami: Armii Krajowej, Fryderyka Chopina oraz Tadeusza Kościuszki dotarli do kamienia pamięci poświęconego Ofiarom Katynia 1940 i Smoleńska 2010, który znajduje się przy Katedrze św. Wojciecha w Ełku. Patriotyczną lekcję historii zakończyli pod pomnikiem Poległym za wolną i niezawisłą Polskę.
Organizatorki Tygodnia Patriotycznego ogłosiły kilka tygodni wcześniej konkurs na najlepsze patriotyczne zdjęcie. Uczniowie chętnie zaangażowali się w ten projekt. Przesyłali zdjęcia i przynosili wydrukowane fotografie. Wybór tego jednego, najlepszego zdjęcia był naprawdę trudny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom za zaangażowanie i pomoc przy realizacji całego projektu.

Krzysztofa Sokołowska, Monika Cybulska - Ryciuk


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp3elk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5