Rewitalizacja parku z parlamentarnym wsparciem
2022-11-01 15:34:09(ost. akt: 2022-11-03 18:57:29)
W związku z budową Rail Baltiki odmieni się oblicze ełckiej kolei. Zmieni się także wizerunek całej dworcowej infrastruktury. To także okazja, aby na nowo zagospodarować pobliskie tereny jak np. przydworcowy zielony skwer, o co zabiega jeden z ełckich radnych. Teraz wsparli go parlamentarzyści.
Z taką propozycją wiosną tego roku wyszedł ełcki radny miejski i społecznik Mirosław Sawczyński, który poruszył temat skweru w związku ze znajdującym się tam schronem przeciwlotniczym. Powstał w 1939 roku, w celu umożliwienia schronienia pracownikom kolei przed ewentualnym nalotem. W środku obiektu, do którego prowadzi niepozorne wejście, znajdowało się wszelkie oprzyrządowanie niezbędne na wypadek sytuacji kryzysowej np. narzędzia (szufle, szpadle itd.), telefon, czy zaopatrzenie w postaci prowiantu suchego oraz wody. Osoby szukające tam schronienia miały do dyspozycji ok. 40 m kw. powierzchni. Mirosław Sawczyński zwrócił uwagę, że zielony skwer oraz schron – odpowiednio zagospodarowane – mogłyby stać się cenną atrakcją miejską.
— Ten skwer, park jest bardzo ważny dla otoczenia, bo taka oaza zieleni idealnie wpasowuje się w powstającą infrastrukturę dworcową i okoliczne budynki. Wystarczy postawić kilka ławek, odnowić tamtejszą fontannę, zadbać o oświetlenie terenu i nasadzenia roślinności. To byłaby taka mała oaza zieleni, gdzie ełczanie mogliby odpoczywać na co dzień, a turyści w miłych okolicznościach przyrody oczekiwać na swoje pociągi — uzasadniał radny, przy okazji apelując do władz miasta, aby być może podjęły rozmowy z właścicielem przydworcowego terenu, a tym są PKP Nieruchomości. Wówczas do pomysłu Sawczyńskiego pozytywnie odniósł się prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.
Sprawa rewitalizacji przydworcowego parku wróciła wczesną jesienią, wraz z wyraźnie widocznym postępem prac przy budowie Rail Baltiki i modernizacji ełckiego dworca oraz okolicznej infrastruktury, w tym przebudowy sąsiadującej z parkiem stacji kolejowej Ełk – Osobowy. Wówczas Mirosław Sawczyński wystosował list otwarty do ełckich parlamentarzystów: Anny Wojciechowskiej, Wojciecha Kossakowskiego i Małgorzaty Kopiczko.
— Zwracam się z prośbą do Państwa o podjęcie rozmów z władzami Polskich Kolei Państwowych SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku w sprawie parku położonego przy dworcu PKP przy ul. Dąbrowskiego w Ełku. (...) Teren parku wymaga nowoczesnej kosmetyki w celu przywrócenia go do stanu użyteczności. (...) Z chwilą oddania podróżnym do użytkowania zmodernizowanej stacji, zadbany park stanowiłby piękny, zielony dodatek do nowoczesnego dworca i jego otoczenia — zaapelował do adresatów radny Sawczyński, przypominając w piśmie o walorach historycznych przydworcowego schronu przeciwlotniczego i wyrażając wolę spotkania się i przedyskutowania tematu.
Posłanka Anna Wojciechowska jak najbardziej popiera pomysł radnego Sawczyńskiego. Zwróciła uwagę, że odkąd pamięta, teren parku zawsze był zaniedbany, najwyższy czas go odświeżyć i uczynić kolejną oazą zieleni w gęsto zabudowanym mieście.
Pismo dotarło również do posła Kossakowskiego, który w ideę rewitalizacji parku włączył się już wcześniej i prowadził w tej sprawie rozmowy, ale było już za późno, aby temat zaproponować do realizacji w ramach obecnie prowadzonej w Ełku inwestycji kolejowej. Dlaczego?
— Inwestycja Rail Baltica w Ełku obejmuje tylko część wskazanego terenu przy ul. Dąbrowskiego. Na powierzchni 300 m2 zaplanowano budowę podziemnego zbiornika retencyjnego na wody opadowe. Będzie zlokalizowany ok. 40 m. od fontanny, w pobliżu terenu kolejowego. Budowa jest niezbędna ze względu na bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie stacji kolejowej w Ełku. Na potrzeby budowy konieczne będzie wycięcie ok. 8 drzew, a po wykonaniu zbiornika plac budowy zostanie uporządkowany. Nad zbiornikiem zostanie posiana trawa. Reszta terenu nie jest w zarządzie PLK. Nie zostanie naruszony schron przeciwlotniczy i nieczynna fontanna — oświadczył Tomasz Łotowski z PKP PLK S.A. na zapytanie lokalnego Radia 5.
Czy to zamyka temat rewitalizacji przydworcowego parku? Niekoniecznie, bo jak zwrócił uwagę poseł Kossakowski, szansą na jego rewitalizację mogą być projekty natury ekologicznej. Poseł Kossakowski jest już w tej kwestii po słowie z PKP, a powodzenie tematu jest również uzależnione od rozmów z miastem Ełk. Biorąc pod uwagę wcześniejsze słowa prezydenta Andrukiewicza, któremu idee ekologiczne są bardzo bliskie, sprawa odnowienia ełckiego przydworcowego parku ma szansę na powodzenie.
— Jeżeli udałoby się doprowadzić do rewitalizacji parku, obecna tam szczelina przeciwlotnicza (schron) mogłaby stać się cennym historycznym dodatkiem nadającym okolicy waloru turystycznego — mówi Mirosław Sawczyński.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez