Z pasją zmieniają nasze podwórka
2022-10-19 00:20:13(ost. akt: 2022-10-19 09:34:23)
Kolorowe donice z kwietnymi kompozycjami pojawiły się w mieście i gminie Ełk. Dodatkowo w podełckich Mrozach Wielkich stanęły drewniane wiaty rekreacyjne, a plac zabaw przy ulicy Słowackiego w Ełku został rozbudowany i doposażony o nowe atrakcje.
Rewitalizacje w miejscu zamieszkania to jeden z elementów kształcenia w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym. Oprócz widocznego gołym okiem celu, jakim jest odmienienie zaniedbanych i niezagospodarowanych miejsc, ważnym aspektem tych działań jest integracja społeczna. Mieszkanki i mieszkańcy mogą własnymi rękami odmienić swoje „podwórka” i stworzyć przestrzeń do odpoczynku czy rekreacji.
W gminie Ełk — w miejscowościach Regiel i Straduny, stanęło w sumie 7 dużych donic z trawą pampasową i sezonowymi kwiatami. W Mrozach Wielkich fundacja pomogła zagospodarować teren przy jeziorze, na którym powstaje sołecka plaża. Po konsultacjach z mieszkankami i mieszkańcami ustawione zostały na niej dwie drewniane wiaty wypoczynkowe.
W samym Ełku pojawiło się 7 kolorowych donic w różnych punktach miasta.
Swoje oblicze zmienił placyk za kamienicą pozarządową przy ulicy Małeckich, który dotychczas był zachwaszczony i niezagospodarowany. Zawieszone zostały domki dla dzikich zapylaczy wykonane podczas warsztatów pszczelarskich w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym oraz umieszczone dwie donice z kwiatami. W ten sposób wykonane zostało podłoże pod powstający w tym miejscu społeczny ogród seniora.
Dzieci korzystające z placu zabaw przy ulicy Słowackiego mogą z kolei cieszyć się większą przestrzenią i nowym sprzętem do zabawy.
Z myślą o starszych osobach pod jednym z bloków przy ulicy Wawelskiej zamontowana została ławeczka, a w jej sąsiedztwie postawiona donica z kwiatami. Na tym zaplanowane działania się nie kończą.
— Małe rewitalizacje zrealizowane wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami są częścią większego procesu, który ostatecznie przekłada się na sposób postrzegania naszego miasta czy regionu. To szansa na pokazanie, że mieszkanki i mieszkańcy mają swój wkład w ten wizerunek, a ich głos jest słyszalny i brany pod uwagę. W kontekście misji Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego podobne działania pomagają wzmocnić postawy obywatelskie, budować więzi społeczne i wykorzystywać wiedzę zdobytą m.in. w czasie warsztatów z hortiterapii w praktyce, a także zachęcać do podejmowania podobnych inicjatyw w przyszłości — wyjaśniają przedstawiciele Fundacji.
Rewitalizacje sfinansowane zostały ze środków Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu, w tym z funduszy unijnych.
mat. nadesłany
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)