Ratownicy ćwiczyli na nowej ekspresówce

2022-10-06 08:44:28(ost. akt: 2022-10-06 08:51:09)

Autor zdjęcia: Fb/OSP KSRG Nowa Wieś Ełcka

Wczoraj doszło do zderzenia dwóch pojazdów, w które następnie uderzył autobus. Trasa w kierunku Warszawy została całkowicie zablokowana. Na szczęście to tylko ćwiczenia.
Scenariusz zdarzenia zakładał, że w okolicach węzła „Ełk Wschód”, czyli łączącym trasy S61 i S16 doszło do zderzenia dwóch pojazdów, w które następnie uderzył autobus. Trasa w kierunku Warszawy została całkowicie zablokowana. Do wydobycia osób poszkodowanych z pojazdów osobowych wymagane jest użycie ratowniczych zestawów hydraulicznych. Pasażerowie autobusu (24 osoby łącznie z kierowcą) oraz 6 osób z samochodów osobowych w wyniku odniesionych obrażeń nie mogą samodzielnie opuścić pojazdów.

Ze względu na masowy charakter zdarzenia na teren działań zadysponowane zostały zastępy z JRG Ełk oraz okoliczne Ochotnicze Straże Pożarne z Chełch, Nowej Wsi Ełckiej, Woszczel, Kalinowa, Pisanicy, Milewa, Prostek, Rożyńska oraz Starych Juch.

Udział brały również karetki ZRM, zarówno PRM (z Ełku, Olecka i Suwałk) jak i MON (jednostki wojskowe w Suwałkach i Gołdapi) oraz Policja.

Do działań włączono również oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej, które wspomogły prowadzone działania sprzętem logistycznym w postaci namiotów i agregatu prądotwórczego z zestawem oświetleniowym.

Nieocenioną pomocą służyła Fundacja ”ANIKAR”, która podjęła się organizacji pozoracji miejsca wypadku. Charakteryzacja członków fundacji oraz uczniów CEM Ełk jak i ich zachowanie, w sposób bardzo realny odwzorowywała sytuację rzeczywistego wypadku drogowego, co stanowiło dodatkowe wyzwanie dla służb ratunkowych. Ponadto pozyskane przez fundację wraki samochodów osobowych jak i autobus MZK Ełk stanowiły element urealniający ćwiczenia.

W ćwiczeniach wzięło udział:
13 zastępów straży pożarnej (50 strażaków),
7 zespołów ratownictwa medycznego (20 ratowników),
2 radiowozy Policji
36 żołnierzy WOT ze sprzętem: 3 pojazdy ciężarowe Jelcz, 1 pojazd Bus, namiot ewakuacyjny, zestaw oświetleniowy z agregatami prądotwórczymi.
30 pozorantów z Fundacji „ANIKAR” oraz uczniów Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.

KP PSP Ełk/st. bryg.Paweł Litwinowicz/mł. asp. Hubert Zawistowski

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5