Gmina zaczytana w romantycznym Mickiewiczu

2022-09-23 16:32:11(ost. akt: 2022-09-23 16:38:51)
Narodowe Czytanie to akcja, w której bierze udział również gmina Ełk.

Narodowe Czytanie to akcja, w której bierze udział również gmina Ełk.

Autor zdjęcia: Gmina Ełk

Wrzesień to miesiąc, kiedy cała Polska uczestniczy w akcji Narodowe Czytanie. Bierze w niej również Gmina Ełk, chociażby w szkołach czy Bibliotece Publicznej Gminy Ełk.
Wrzesień to miesiąc, kiedy cała Polska uczestniczy w akcji Narodowe Czytanie. Została ona zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Rok 2022 ogłoszono rokiem romantyzmu polskiego, dlatego w tym roku czytamy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wybrano ten tomik ze względu na upamiętnienie dwusetnej rocznicy opublikowania dzieła, które uznano za symboliczne otwarcie epoki romantyzmu. „Ballady i romanse” to utwory, które straszą i bawią, zawierają elementy zarówno grozy, jak i ironii, przepełnia je mroczny nastrój, a z drugiej strony niesamowity humor.

Narodowe Czytanie 2022 ma także miejsce w Gminie Ełk, chociażby w szkołach czy Bibliotece Publicznej Gminy Ełk. W bibliotece w Nowej Wsi Ełckiej czytanie „Ballady i romansów” Adama Mickiewicza zaplanowano na sobotę, 1 października o godz. 17.00 w sali widowiskowej BPGE (ul. Małeckich 30). Utwory Mickiewicza przeczytają czytelnicy oraz bibliotekarze. Uwieńczeniem tegorocznego spotkania będzie koncert „Nieformalnej grupy Metrum” z Wiartla.

mat. Gmina Ełk

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5