Pomogą i podpowiedzą, jak zaoszczędzić na prądzie i ogrzewaniu

2022-09-15 11:22:10(ost. akt: 2022-09-15 11:33:16)

Autor zdjęcia: Fb/Czas na Czyste Powietrze

Caritas Diecezji Ełckiej, poprzez cykl szkoleń, spotkań i warsztatów będzie pomagać mieszkańcom północno-wschodniej Polski w przejściu na bardziej ekologiczne i oszczędne sposoby ogrzewania swoich domów.
Wszystko o czystym powietrzu i skutkach smogu, metodach walki z zanieczyszczeniami powietrza, będą też praktyczne przykłady zastosowanych rozwiązań w terenie. Uczestnicy nauczą się jak dokonywać pomiaru jakości powietrza za pomocą czujników smogu, bioindykatorów w otoczeniu, a także poznają korzyści z termomodernizacji. Poznają jak działa piec kondensacyjny, pompa ciepła i fotowoltaika. Kamerą na podczerwień zbadają izolację miejsca, w którym się znajdują. Mamy też nadzieję na praktyczne uwagi prowadzących jakie urządzenia grzewcze wybrać, za ile i jak przekonać swoich sąsiadów do zmiany — to tematy szkoleń, w których biorą udział „Rzecznicy Czystego Powietrza”, czyli członkowie Parafialnych Zespołów Caritas.

Projekt szkoleń, spotkań i warsztatów prowadzi Caritas Diecezji Ełckiej. Wczoraj szkolenie rozpoczęła kolejna grupa uczestników.


Szkolenia zbiegły się z uroczystym przekazaniem sprzętu komputerowego dla członków Parafialnych Zespołów Caritas, tych, które uczestniczyły już w naszym szkoleniu. Przekazano 14 zestawów komputerowych, czyli laptop, drukarka i modem do łączenia internetowego z 15 miesięcznym abonamentem. W projekcie zaplanowano i kupiono, aż 54 takie zestawy, które mają trafić do najbardziej aktywnych Parafialnych Zespołów Caritas. Ich głównym celem jest obsługa społeczności lokalnej i pomoc w składaniu wniosków o wymianę źródła ciepła na bardziej nowoczesne. Przeszkoleni członkowie PZC korzystając z zakupionego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą wypełniali wnioski i tym samym zwiększali pulę beneficjentów programu "Czyste Powietrze". A poprawa powietrza na Warmii, Mazurach i Podlasiu wreszcie będzie zauważalna — relacjonują organizatorzy szkoleń.

W przekazaniu sprzętu komputerowego uczestniczyli m.in. dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej ks. Dariusz Kruczyński i wicedyrektor ks. Ryszard Sawicki oraz przedstawiciele Funduszu.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5