Potrójne święto po dwuletniej przerwie – już za chwilę Ełkowisko!

2022-09-13 14:50:32(ost. akt: 2022-09-16 14:03:54)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Pixabay

Świetna wiadomość dla wszystkich wielbicieli kultury myśliwskiej – po dwóch latach przerwy wraca dobrze znany ełczanom i turystom Festyn Łowiecki „Ełkowisko”! Wyczekiwanemu wydarzeniu towarzyszy Regionalne Święto Miodu oraz tegoroczny Hubertus Okręgowy.
Po raz pierwszy Festyn Łowiecki oraz Regionalne Święto Miodu zostały połączone w jedno wydarzenie w 2019 roku. Pomysł zintegrowania obu przyjemnych eventów niesamowicie przypadł wówczas ełczanom do gustu, o czym świadczyła frekwencja w Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie zorganizowano wydarzenie. Niestety w kolejnym – 2020 roku – z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzeniu rządowych obostrzeń kolejna edycja „Ełkowiska” i Regionalnego Święta Miodu nie doszła do skutku. Podobnie było rok później.

Na szczęście tradycji stanie się zadość w tym roku. Tegoroczny Festyn Łowiecki „Ełkowisko”, połączony ze świętem miodu oraz okręgowym „Hubertusem” odbędą się już w sobotę 24 września. Organizatorzy przewidują spore zainteresowanie ze strony wystawców oraz mieszkańców Ełku i okolic.

Głównym organizatorem tegorocznego Festiwalu Myśliwych „Ełkowisko” jest Zarząd Okręgowy w Suwałkach przy udziale ośmiu ełckich kół łowieckich. Klasycznemu festiwalowi myśliwych będzie asystowało już po raz drugi Regionalne Święto Miodu. Ale nie tylko.

Chcąc poszerzyć ofertę tego wydarzenia postanowiłem połączyć festiwal z Hubertusem Okręgowym. Z okazji tego święta przyjeżdża dużo ludzi w mundurach i wystawiają nasze poczty sztandarowe. Całe to wydarzenie, a szczególnie zamysł połączenia „Ełkowiska” z Hubertusem Okręgowym, jest po to, żeby pokazać jeszcze inne aspekty naszego życia dla mieszkańców Ełku i gości, którzy zechcą „Ełkowisko” odwiedzić — tłumaczy Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Suwałkach, Wojciech Zaniewski, organizator wydarzenia i pomysłodawca połączenia Festiwalu ze świętem miodu i „Hubertusem”.

Na tych którzy zawitają 24 września na Plac Jana Pawła II czeka naprawdę moc atrakcji, zarówno tematycznych jak i towarzyszącym głównym wydarzeniom i uzupełniającym je w komplementarny sposób, np. oferując rozrywkę dla dzieci i regionalne produkty oraz wyroby rękodzielnicze. Najmłodsi będą mieli dostęp do swoistych punktów edukacji dziecięcej.

Pokażemy praktycznie cały przekrój naszej działalności, w tym partnerów z którym współpracujemy w terenie — podkreśla Wojciech Zaniewski.

Festyn Łowiecki „Ełkowisko” rozpocznie się 24 IX o godz. 9:00. Wówczas zostaną otwarte stoiska z ludowym rękodziełem oraz zdrową żywnością. Godzinę później zostanie przeprowadzona szczytna akcja oddawania krwi. Środowisko myśliwych i Łowczy Okręgowy gorąco zachęcają do podzielenia się cennym, ratującym życie darem. Ełkowisko będzie do tego idealną okazją. Kwadrans przed 11:00 myśliwi ruszą ze swoim orszakiem na Plac Jana Pawła II, na którym o pełnej godzinie zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

Chcemy też pokazać społeczności, że w okręgu suwalskim jest sporo myśliwych – na wydarzeniu będzie ok. 40 pocztów sztandarowych. Przewidzieliśmy przemarsz od katedry na Plac Jana Pawła II aby pokazać, że znaczna rzesza ludzi poluje — mówi Andrzej Ćwiklewski były prezes ełckiego koła łowieckiego „Orla Jucha”.

Oficjalne otwarcie tegorocznego „Ełkowiska” będzie miało miejsce o godz. 12:20. Po powitaniu gości rozpocznie się kiermasz miodów i produktów pszczelarskich, z kolei o godz. 12:45 będzie miał miejsce muzyczny akcent wydarzenia, czyli występ orkiestry dętej. Kwadrans późnie podopiecznymi i arkanami swojej pracy pochwalą się sokolnicy, a na 13:30 planowany jest pokaz musztry Podlaskiej Chorągwi Husarii.

Po półgodzinnym występie odbędzie się pokaz psów myśliwskich oraz prezentacja Zespołu Szkół Leśnych w Rucianym-Nidzie. Chwilę później uczestnicy obejrzą kolejny, bardzo ciekawy pokaz – wabienia zwierząt. Godzinę 14:50 można uznać za otwarcie relaksacyjnej części tegorocznego „Ełkowiska”. Wówczas wystąpi zespół Kalinka, a tuż po nim Sygnaliści z Nadleśnictwa Maskulińskie, którzy będą przygrywać do konkursu „Na najlepsze ciasto z miodem”. Tuż potem rozstrzygnięte zostaną konkursy na strzelnicy laserowej. Uczestników tegorocznego „Ełkowiska” czeka jeszcze tego dnia koncert zespołu ludowego i planowane na 18:00 oficjalne zakończenie Festiwalu. W międzyczasie będzie można posilić się tematyczną kuchnią.

Myśliwskie wydarzenie nie może się obyć bez myśliwskiej kuchni, więc specjalnie szykujemy poczęstunek dla wszystkich, którzy przyjdą na Plac JPII i będą chcieli zobaczyć, co my możemy zaoferować w tematach naszej działalności w terenie. To okazja, aby zapoznać się z naszą kulturą, zwyczajami i tradycją. I spróbować myśliwskiego gulaszu — wabi do zajrzenia na „Ełkowisko” Łowczy Okręgowy suwalskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.

Nam z kolei bardzo miło jest poinformować Państwa, że objęliśmy naszym patronatem to wyjątkowe wydarzenie.

Ełkowisko 22; plakat zapowiadający wydarzenie

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5