Duży festyn i liczne atrakcje na "Zdrowej Rodzinie" w Prostkach

2022-08-18 18:37:35(ost. akt: 2022-08-19 16:46:23)

Autor zdjęcia: Gmina Prostki

W sobotę 6 sierpnia b.r. w Wiśniowie Ełckim odbył się Festyn „Zdrowa rodzina”, który w lekkiej zabawowej formule popularyzował zdrowe nawyki żywieniowe, produkty niskoprzetworzone oraz lokalne dziedzictwo kulinarne. Mimo niesprzyjającej aury na zaproszenie Wójta Gminy Prostki – Rafała Wilczewskiego odpowiedzieli rodzice z dziećmi z powiatów ełckiego i piskiego, parlamentarzyści, dyrektorzy i pracownicy ośrodków i organizacji związanych z rolnictwem oraz członkowie Kół Gospodyń Wiejskich.
Program wydarzenia zawierał szereg atrakcji dla rodzin z dziećmi m. in.: spektakl teatralny dla dzieci pt. „Jak Wiesiek i Czesiek znaleźli apetyt” wystawiony przez teatr DELIKATES, zielarski warsztat rodzinny, warsztat „smakowite obrazy, wystawa kasz, rower do mielenia ziarna na mąkę. Oferowane atrakcje stworzyły okazję do wspólnego aktywnego spędzania czasu rodziców z dziećmi, co perzełożyło się na wzmocnienie więzi rodzinnych.

Dużym powodzeniem cieszył się kącik, w którym animatorzy tj. Marta, Inga oraz Franio oferowali dla najmłodszych wspaniałe atrakcje. Kolorowe buzie, zaplecione warkoczyki czy wytatuowane kolorowymi postaciami z bajek dzieci, królowały na festynie. Bez wątpienia możemy powiedzieć, że było to najliczniej odwiedzane stoisko, które rozweseliło ten deszczowy dzień. Uzupełnieniem atrakcji dla dzieci były urządzenia dmuchane tzw. dmuchańce, które urozmaiciły ofertę lokalnych placów zabaw. Ważnym elementem festynu było promowanie lokalnych tradycji kulinarnych. To zadanie doskonale wypełniły Koła Gospodyń Wiejskich, których stoiska uginały się od potraw. Zapach pieczonych ciast, mięs i przeróżnych smakołyków roznosił się na całym placu szkolnym i zachęcał do zakupu i degustacji. Koło Gospodyń Wiejskich Smak I Tradycja w Prostkach częstowało uczestników wydarzenia potrawami kuchni polskiej przygotowanych na zlecenie organizatora - Gminy Prostki.

Zadbano o integracyjny charakter wydarzenia. Uroczystość uświetniły występy zespołów ludowych, które nakłaniały publiczność do wspólnego śpiewania i zabawy. Dały świadectwo tego, że folklor jest ciągle ważnym elementem kultury narodowej i ma moc łączenia ludzi. Festyn zakończyła wiejska zabawa plenerowa przy muzyce na żywo.

W trakcie wydarzenia zorganizowano jeden z etapów konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” – eliminacje powiatowe (powiat ełcki i piski). Do konkursu ostatecznie stanęło 7 Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy regionalne. Komisja w składzie Wioletta Rutkowska – Przewodniczący, Ewa Gołek – Zastępca Przewodniczącego, Edyta Truszczyńska – Członek nie miała łatwego zadania by zdecydować która potrawa jest tą najsmaczniejszą i wykonaną z wykorzystaniem produktów polskich.

I miejsce zajęło KGW w Liskach, które przygotowało potrawę pn. „Gęsi pipek”, czyli nadziewana gęsia szyja. Gęsina oprócz walorów smakowych posiada właściwości prozdrowotne więc cieszy nas bardzo powrót do kuchni polskiej.

II miejsce przypadło KGW w Ogródku, gdzie potrawa pn. „Duszony Węgorz w kapuście” przypomniał, że Warmia i Mazury to kraina pełna jezior w których królował dawniej węgorz.

Na III miejscu uplasował się „Placek ziemniaczany z sosem śmietanowo – grzybowym” , który przygotowało KGW w Przykopce. Bez wątpienia jest to kuchnia regionalna, w której dawni mieszkańcy wykorzystywali dary lasu i płody rolne.

Nagrody wręczył dyrektor KOWR oddziału terenowego w Olsztynie Pan Jacek Pawlik. Miłą niespodzianką było wyróżnienie Wójta Gminy Prostki i wręczenie medalu wybitego z okazji 30 lecia KRUS. Dyrektor KRUS Henryk Żuchowski Docenił w ten sposób dobrą współpracę i zaangażowanie w pracę na rzecz grupy zawodowej rolników.

Organizatorzy wydarzenia dziękują wszystkim uczestnikom festynu za wspólną zabawę. Słowa podziękowania kierują do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie, który udzielił gminie Prostki dofinansowania w ramach projektu: Festyn „Zdrowa rodzina”. Ukłony w kierunku kół gospodyń wiejskich, których stoiska zaprezentowały piękno kultury ludowej i niesamowite smaki regionalnych potraw. Szczególne podziękowania kierują do dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej im. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim oraz OSP Wiśniowo Ełckie za współorganizację wydarzenia. Podziękowania w kierunku wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w organizację imprezy.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

mat. Gmina Prostki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5