Odkrywali tajemnice naszego miasta pod osłoną nocy

2022-08-15 22:06:00(ost. akt: 2022-08-16 17:45:32)

Autor zdjęcia: FWNiB/FB

Niemal pół setki będących w doskonałym humorze osób zebrało się w niedzielny późny wieczór (14 VIII) przy ełckiej Rusałce, aby tuż po godz. 21 wyruszyć na wyjątkowy nocny spacer po Ełku - inicjatywę Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu oraz Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego.
Niedzielny nocny spacer był pierwszym tego typu eventem zorganizowanym przez ełcką fundację oraz MUL. Na wycieczkę po zakamarkach ełckiej historii zabrali chętnych dwaj wykwalifikowani przewodnicy turystyczni, Hubert Górski oraz Dariusz Jurczak.

Zbiórka została zaplanowana przy rzeźbie ełckiej Rusałki o godz. 21:00. Z racji idyllicznej wakacyjnej pogody oraz szalenie ciekawej tematyki nocnej eskapady, wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ełczan. Oczywiście event był całkowicie darmowy i przeznaczony dla każdego kto uwielbia zgłębiać mniej lub bardziej odkryte tajemnice naszego uroczego miasta. Gdy spacerowicze wyruszali tuż po 21 spod Rusałki było ich około pół setki.

Skąd pomysł na spacer pod osłoną nocy?

Bo wieczorem możemy zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. Przez ostatnie lata gdy oprowadzam turystów po Ełku i nie tylko po Ełku, pokazuje miejsca, które mijamy na co dzień, ale nie zwracamy często uwagi na szczegóły i nie wchodzimy w zakamarki, które często odwiedzamy po raz pierwszy w swoim życiu. W Fundacji poszliśmy za ciosem i postanowiliśmy, że w tym roku zorganizujemy pierwszy spacer nocny, tak by rzucić te światło historii i ciekawostek w tym nocnym antourage — powiedział tuż przed rozpoczęciem spaceru Hubert Górski z FWNiB.

A jakich atrakcji mogli się spodziewać uczestnicy nietypowej nocnej wyprawy?

Pierwszy nocny spacer po Ełku w ramach akcji #PoznajMiastozPrzewodnikiem to już historia. Nocą z 14 na 15 sierpnia miasto przemierzało wspólnie z nami pół setki osób. Fascynowały nie tylko same opowieści, ale i panorama skąpanego w księżycowym blasku Jeziora Ełckiego. Odwiedziliśmy najbardziej wietrzne miejsce w Ełku i najstarsze ludzkie siedlisko na Mazurach. Można było dowiedzieć się, jakie artefakty udało się odnaleźć archeologom na terenie zamku krzyżackiego i skąd nad brzegiem ełckiego akwenu wziął się olbrzymi kamień. Było też o burzliwej historii życia dawnego mieszkańca Ełku, artysty fotografika Alfreda Böhmera. Pokusiliśmy się nawet o drobne spekulacje na temat tego, jak potoczyły się losy artysty poza oficjalną wersją jego biografii — uchylają rąbka tajemnicy sami organizatorzy.

I zapraszają na ostatnie dwa - już całkowicie "dzienne" - spacery, w ramach kończącej się powoli tegorocznej akcji „Poznaj Miasto z Przewodnikiem” (21 i 28 VIII; godz.16:00 przy Rusałce). Przewodnicy zapewniają, że Ełk ma jeszcze sporo kart historii do odkrycia.




fot. FWNiB/FB

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B