Więcej chętnych niż miejsc, ale każdy uczeń znajdzie klasę

2022-08-05 11:37:41(ost. akt: 2022-08-05 11:56:46)
Starostwo ełckie zapewnia, że każdy chcący uczyć się w tutejszych szkołach średnich znajdzie dla siebie miejsce

Starostwo ełckie zapewnia, że każdy chcący uczyć się w tutejszych szkołach średnich znajdzie dla siebie miejsce

Autor zdjęcia: Pixabay

Czy uczniowie znajdą miejsce w ełckich szkołach średnich? Właśnie się do nich zakończył nabór i okazało się, że chętnych jest więcej, niż przewidzianych miejsc. Starosta ełcki tłumaczy taki stan rzeczy oraz zapewnia, że każdy chętny do nauki znajdzie szkołę i klasę.
W maju tego roku ruszyła procedura naboru elektronicznego do szkół ponadpodstawowych w powiecie ełckim. Uczniowie mogli zadeklarować chęć uczenia się w maksymalnie 3 szkołach i dowolnej liczbie klas, jednakże ustalając we wniosku swoje preferencje – klasę i szkołę, w której najbardziej chcieliby się uczyć. Starostwo w szkołach średnich przewidziało ok. 1200 miejsc. O ile znaczna większość uczniów (ok. 85 proc.) już wie, w jakich szkołach i klasach będzie się uczyła, niektórzy nadal nie znaleźli dla siebie miejsca. Dlaczego?

Zgłosiło się do nas ok. 1400 uczniów, a my mieliśmy przygotowane nieco mniej miejsc dla młodzieży. Mamy więcej chętnych, ponieważ w naszych szkołach chcieliby uczyć się również uczniowie nie tylko z naszego, ale i z sąsiednich powiatów — tłumaczy Starosta Powiatu Ełckiego Marek Chojnowski.

Ale okazuje się, że powodów tego małego zamieszania edukacyjnego jest nieco więcej. Wygląda na to, że trochę zawinili też sami uczniowie, a być może również ich rodzice, rodziny lub generalnie otoczenie. Kryteria naboru były jasne. Pomimo tego wielu uczniów wybierając wymarzoną szkołę próbowało porwać się z motyką na słońce, co było z góry skazane na niepowodzenie z jednego prostego powodu.

Niektórzy uczniowie, mimo że mieli do wyboru więcej niż jedną szkołę, we wniosku zadeklarowali właśnie tylko jedną placówkę. Często były to licea, do których aby się dostać i tak brakowało im punktów, bo należało mieć więcej niż 100, a niektórzy próbowali dostać się do ogólniaków z 50 pkt. — precyzuje starosta.

Bez przydziału szkolnego jest jeszcze ok. 140 uczniów, ale włodarz powiatu ełckiego uspokaja i zapewnia, że dla każdego chcącego się uczyć, miejsce w szkole średniej się znajdzie.

Sytuacja jest opanowana. Był prowadzony nabór, a teraz jest nabór uzupełniający. Każdy znajdzie dla siebie miejsce, być może nie w tej szkole swojego pierwszego wyboru, ale na pewno miejsce w klasie się znajdzie. Tworzymy nowe oddziały — zapewnia Marek Chojnowski.

We wrześniu uczniowie ponownie zasiądą w swoich szkolnych ławkach

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5