Kolejne środki z Rządowego Fundusz Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych

2022-07-22 21:30:08(ost. akt: 2022-07-22 21:46:50)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. Senator Małgorzaty Kopiczko

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazał kolejne pieniądze na rozwój naszego regionu! Znamy już wyniki drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Dodatkowe pieniądze pozwolą na realizację inwestycji drogowych, budowę ścieżek rowerowych, modernizacje oczyszczalni, remonty placówek oświatowych i budynków użyteczności publicznej, rozwój gospodarki komunalnej czy budowę nowych obiektów sportowych.
Łączna kwota pozyskanych środków w regionie to blisko 441 mln zł.

1. Powiat Giżycki 82 517 250 zł
2. Powiat Kętrzyński 78 441 500 zł
3. Powiat Ełcki 74 675 362 zł
4. Powiat Olecki 54 447 297 zł
5. Powiat Piski 49 834 829 zł
6. Powiat Mrągowski 35 252 500 zł
7. Powiat Węgorzewski 33 125 413 zł
8. Powiat Gołdapski 33 046 652 zł


Od 28 grudnia 2021 r. do 11 marca 2022 r. trwał drugi nabór wniosków. Każda jednostka samorządu terytorialnego czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 65 mln zł, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.


Rządowy Fundusz – korzystają mieszkańcy w całym kraju!

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji bliskich mieszkańcom, które są realizowane przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce.

Program wspiera zrównoważony rozwój i nowe inwestycje czy wspomaga też rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Firmy z regionu będą uczestniczyły w pracach nad wygranymi projektami, tworząc nowe miejsca pracy. Działania te poprawią warunki życia lokalnej społeczności.

Warto podkreślić, że w realizacji są inwestycje z pierwszej edycji RFIL w których w/w powiaty pozyskały łącznie kwotę blisko 380 mln zł. Mając na uwadze fundusze z programu dróg samorządowych, tzw. Funduszu terenów popegeerowskich, dofinansowania placówek służby zdrowia oraz środków konkursowych na rozwój kultury i sportu, do naszego regionu trafiło ponad 1 mld złotych.

Wyrażam wdzięczność Rządowi RP – Zjednoczonej Prawicy na czele z Premierem M. Morawieckim za wsparcie jakie dzięki środkom finansowym otrzymują samorządy naszego regionu.

Cieszę się, że mogę wspierać starania samorządów w pozyskiwaniu funduszy. Dziękuję za wspólne konsultacje i życzę szybkiej realizacji projektów. Niech służą dobrze lokalnej społeczności.


Miliardowe wsparcie środowisk popegeerowskich

Wsparcie gmin popegeerowskich to dodatkowa edycja Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowana tylko tym wybranym jednostkom . Gminy i powiaty mogły tu składać po dwa wnioski – z limitem dofinansowania na 2 mln zł dla gmin oraz na 5 mln zł w przypadku powiatów

Dofinansowanie mogło wynieść nawet do 98 proc. wartości inwestycji, co oznacza, że minimalny wymagany wkład własny to jedynie 2 proc. W całej Polsce po środki sięgnęło 1300 gmin na łączną kwotę 4 mld złotych. Specjalna linia dla gmin z dawnymi PGR-ami, nie wykluczała możliwości startu tych samorządów w innych edycjach Programu Inwestycji Strategicznych, gdzie można było zyskać większe kwoty dofinansowania i realizować większe projekty.

Miło mi poinformować, że region senacki na Warmii i Mazurach obejmujący 8 powiatów pozyskał w obecnej edycji ponad 137 mln złotych.

Dzięki środkom finansowym powstaną nowe drogi, zmodernizowane zostaną budynki, szkoły, boiska infrastruktura wodociągowa oraz nowe obiekty użyteczności publicznej. Gratuluję samorządom kolejnych pozyskanych środków.

Dziękuję za wspólne konsultacje i cieszę się, że mogłam wspierać Państwa pomysły. Życzę szybkiej realizacji inwestycji dla dobra mieszkańców naszego regionu.

Senator RP Małgorzata Kopiczko

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. greg #3103476 23 lip 2022 09:11

    Ach, jaki ten PiSs wspaniały, drukuje pieniądze na prawo i lewo...

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5