Kapitalny sukces naszych muzyków na prestiżowym festiwalu w Kazimierzu Dolnym

2022-06-27 17:29:48(ost. akt: 2022-06-27 17:47:19)

Autor zdjęcia: Freepik

Śpiewaczka z naszej gminy i cymbalista z Ełku podbili serca i uszy jury w Kazimierzu Dolnym! Marianna Przybyszewska oraz Piotr Karpuk zdobyli główne nagrody na świeżo zakończonym 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych i tym samym rozsławili naszą małą ojczyznę na cały kraj.
Dwudniowe wydarzenie wspaniale ukazujące bogactwo polskiej kultury ludowej – tak można w skrócie nazwać zakończony chwilę temu 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych zorganizowany w uroczym Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie). Dwudniowy event był przepełniony mnóstwem muzyki, śpiewu oraz sztuki ludowej, a zasługuje na naszą szczególną uwagę, ponieważ zaprezentowali się na nim artyści z Ełku i okolic, którzy – co najważniejsze – do domu wrócili z nagrodami!

Kazimierzowski Festiwal dobiegł już końca, ale jego uczestnicy i obserwatorzy na pewno zapamiętają go na długo. 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych zorganizowano w dn. 25-26 VI, a jego rdzeniem był konkurs, w którym – w kilku kategoriach – zaprezentowali się przeróżni artyści. Wśród nich znajdujemy dwa nazwiska, które powinny zainteresować mieszkańców Ełku i naszej gminy.

Chodzi o Mariannę Przybyszewską z Maleczewa (gm. Ełk) oraz Piotra Karpuka z Ełku. Pani Marianna zdobyła I nagrodę w kategorii „śpiewacy”, a p. Piotr tryumfował wśród „instrumentalistów” – został uznany za najlepszego cymbalistę.

To niesamowity sukces utalentowanych muzyków, zwłaszcza że konkurencja była mocna i obfita. Dość powiedzieć, że w samym konkursie wzięło udział 27 kapel, 36 zespołów śpiewaczych, 17 instrumentalistów, 30 solistów śpiewaków oraz 26 grup w dodatkowym konkursie „Mistrz i Uczeń”. Łącznie do Kazimierza zjechało na dwa dni aż 650 ludowych artystów z 13 województw.

Obok właściwego konkursu, na 56. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zorganizowano również widowiska obrzędowe, warsztaty (np. o prawie autorskim), zabawy z kapelami, kino, warsztaty pieśni i tańców oraz bardzo miło przyjęte przez odwiedzających Targi Sztuki Ludowej.

Pani Mariannie i Panu Piotrowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5