„Zielony” w Europie

2022-06-23 00:03:26(ost. akt: 2022-06-24 09:25:31)

Autor zdjęcia: UM w Ełku

Kadra Zespołu Szkół Sportowych w Ełku w czasie trwania projektu wyjeżdżała na szkolenia językowe, metodyczne oraz językowo-metodyczne w krajach Unii Europejskiej - na Maltę, do Wielkiej Brytanii (Londyn) oraz na Cypr.
Zespół Szkół Sportowych w Ełku od lipca 2019 realizuje projekt programu Erasmus + Akcja KA1 Edukacja Szkolna - Mobilność kadry edukacji szkolnej, pod tytułem „Uczymy się języków w szkole sportowej”. Współautorami projektu jest dyrekcja oraz 11 nauczycieli szkoły. Projekt przeznaczony jest dla kadry szkolnej zainteresowanej podnoszeniem swoich kwalifikacji i zdobywaniem nowej wiedzy na kursach zagranicznych, finansowanych przez Unię Europejską.

Projekt ten jest wynikiem zapotrzebowania Zespołu Szkół Sportowych na rozwój w dziedzinach: podniesienie kompetencji nauczycieli, zmiana tradycyjnych metod nauczania na nauczanie bardziej kreatywne, wykorzystujące nowoczesne technologie oraz innowacyjne metody; otwarcie na Europę i zwiększenie liczby projektów międzynarodowych, wzrost kompetencji dydaktyczno-pedagogicznych nauczycieli.

Główne cele projektu „Uczymy się języków w szkole sportowej”:
1. Podniesienie znajomości języka angielskiego wśród nauczycieli.
2. Udoskonalenie umiejętności językowych nauczycieli języków obcych.
3. Wdrożenie nowych metod nauczania języków obcych.
4. Wdrożenie nowych metod w oparciu o narzędzia TIK, które będą wspomagały proces zdalnego nauczania uczniów przebywających na wyjazdowych zawodach i treningach.
5. Pozyskanie partnerów zagranicznych do współpracy ze szkołą.
6. Wyszkolenie kadry pedagogicznego w zakresie eTwinningu.
7. Rozpoczęcie korzystania z eTwinningu – stworzenie pierwszych projektów.
8. Stworzenie projektów międzynarodowych nowego typu.
9. Wyznaczenie szkolnych ekspertów w dziedzinie projektów i funduszy unijnych oraz stworzenie planu doskonalenia ich kompetencji w zakresie pisania projektów.
10.Wypromowanie idei mobilności i uczenia się przez całe życie wśród kadry nauczycielskiej, rodziców, uczniów i społeczności lokalnej.

Kadra Zespołu Szkół Sportowych w Ełku w czasie trwania projektu wyjeżdżała na szkolenia językowe, metodyczne oraz językowo-metodyczne w krajach Unii Europejskiej - na Maltę, do Wielkiej Brytanii (Londyn) oraz na Cypr. Ze względu na stan pandemii projekt był wydłużony aż do 36 miesięcy, ale dzięki temu, udało się zrealizować wszystkie mobilności nauczycieli.

Rezultatami tego projektu są: wzrost kompetencji i wiedzy uczestników, odejście od tradycyjnych metod nauczania, nabycie umiejętności autorefleksji nauczycielskiej, uwrażliwianie uczniów na różnorodność językową i kulturową, rozwijanie aktywności obywatelskiej uczniów i zachęcenie do czynnego udziału w życiu społecznym na poziomie zarówno lokalnym jak i europejskim oraz większe zaangażowanie w projekty międzynarodowe typu e-Twinning – dwa z przeprowadzonych w szkole projektów „ Merry Us@Christmas Fuss” oraz „Beyond Borders:Buddies not Bullies” – zostały docenione przez społeczność e-Twinning i otrzymały polskie i europejskie odznaki jakości.

W perspektywie długofalowej spodziewanym wpływem projektu na pracę szkoły będzie wprowadzenie w szkole metody CLIL, czyli nauczania różnych przedmiotów lub wybranych ich elementów w języku angielskim. Pierwsze lekcje CLIL z matematyki, przyrody i geografii spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczniów i rodziców naszej szkoły.

Dzięki temu projektowi zyskaliśmy pewnych siebie nauczycieli, którzy znają i wcielają w życie idee mobilności, uczenia się przez całe życie i wielojęzyczności. Dzięki nowym kompetencjom językowym, kontaktom i doświadczeniom rozszerzyliśmy współpracę międzynarodową szkoły, korzystając z nowych, kreatywnych form działań. Efektem tego jest zwiększenie konkurencyjności wśród szkół w Ełku, poprzez wzajemne mobilizowanie się do ciągłego podnoszenia kwalifikacji pracowników i proponowania uczniom nowych form rozwoju.

Iwona Kacprzyk – koordynator projektu


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5