Podstawówka z Sypitek doceniona w konkursie ekologicznym

2022-06-09 19:58:34(ost. akt: 2022-06-09 20:14:28)

Autor zdjęcia: Unsplash

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sypitkach znaleźli się w gronie 36 szkół wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Velvet. Piątka dla Natury” na Ekogrant.
Program „Piątka dla Natury” nawiązywał do pięciu obszarów strategii Eco Agendy 2025 symbolizowanej przez znak „Save Nature”, realizowanej przez Velvet CARE: troska o drzewa, oszczędzanie wody, segregowanie odpadów, redukcja zużycia plastiku i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Przygotowując projekt, Szkoła Podstawowa w Sypitkach wybrała temat „Troska o drzewa”.

Celem projektu była:

* Edukacja ekologiczna uczniów w zakresie wyrabiania prawidłowych postaw wobec przyrody ożywionej i nieożywionej. Kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci poprzez dbałość o najbliższe środowisko przyrodnicze.
* Pogłębienie przez uczniów wiadomości na temat gatunków, warunków sadzenia drzew oraz ich pielęgnacji.
* Wzbogacenie najbliższej okolicy (terenu szkoły) o nowe gatunki drzew i „stare” odmiany drzew owocowych.

W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

* Uczniowie wykonali zielniki z liści drzew rosnących w okolicy szkoły i przygotowali gazetkę.
* Odbyła się wycieczka do lasu, podczas której dzieci rozpoznawały gatunki drzew po pokroju, korze, liściach. Nauczyły się kulturalnego zachowania w lesie.
* Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne „Dlaczego drzewa są ważne?” i przedstawili je podczas apelu szkolnego.
* Posadzono stare odmiany drzew owocowych na działce szkolnej.
* Odbył się konkurs wiedzy dla uczniów klas I – VIII „Drzewa wokół nas”.

Bardzo cieszą i napawają dumą słowa uznania i docenienie przez organizatorów konkursu. W nagrodę uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom i paletę papieru toaletowego. Jednak za najważniejsze społeczność szkolna uznaje to, że wspólne, prawie roczne działanie klas i wychowawców przyniosło sukces, którego zwieńczeniem jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów i w konsekwencji – dbałość o naszą planetę — cieszy się SP w Sypitkach.


mat. Gmina Prostki/SP w Sypitkach

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5