Śladami polskiej historii i kultury w Niemczech

2022-05-30 09:24:54(ost. akt: 2022-05-30 09:47:14)

Autor zdjęcia: MTN

W piątek w Filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku odbyło się sympozjum naukowe i kulturalne poświęcone tematowi poznawania polskiej historii i rozwijania polskiej kultury wśród Polaków zamieszkałych w Niemczech.
Przy wsparciu finansowym i pomocy pracowników Filii UWM w Ełku, Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku zorganizowało na terenie uczelni promocję książki Cecylii Schopuhis z d. Wysockiej, byłej mieszkanki Ełku, z udziałem przybyłego z nią polskiego wokalnego Zespołu „Ben Rose” z Niemiec. Ich przybycie do Ełku miało za cel zaprezentowanie, w jaki sposób Polacy w Niemczech starają się w polskich środowiskach nie tylko uprawiać, ale i rozwijać polską kulturę, w obcym im kraju, który z różnych przyczyn stał się dziś ich drugą ojczyzną. W ich duszach pozostała tęsknota za miejscem urodzenia, radością spędzonego dzieciństwa, szkolnej nauki, a także życia w rodzinnym domu w Polsce.

Tę tęsknotę i wspomnienia opisała wierszem w książce pt. „Prostota serca” , Cecylia Schopuhis. Promocji książki i historii rodzinnych dziejów autorki dokonał Alfons Bobowik prezes Mazurskiego Towarzystwa Naukowego. Autorka tej książki pisze wiersze po swojemu „prosto z serca”. Dziś jest dojrzałą kobietą, która nie zapomniała rodzinnego domu i uroków wiejskich mazurskiej krainy, którą z pasją opisuje w swoich wierszach. Pani Cecylia wygłosiła także profesjonalnie przygotowany referat, w którym opisała z jak wielką aktywność społeczna i kulturalną w różnych środowiskach w Niemczech Polacy garną się do ojczystej kultury. Ona także w tych spotkaniach aktywnie uczestniczy.


Prawdziwa niespodziankę podczas trwania sympozjum zrobił przybyły z panią Cecylią duet wokalny Zespołu „Ben Rose”, państwa Róży i Benedykta Frąckiewiczów. Ich dwukrotny ponad półtora godzinny występ wokalno-muzyczny programu polskich pieśni takich autorów i wykonawców jak: Czesław Niemen, Agnieszka Osiecka, Anna German, czy własnych, był prawdziwą ucztą muzyczną dla uczestników sympozjum. Pani Róża, niebywale pięknym głosem, oraz prezentacją na scenie, przy dobranej i pięknie wykonanej muzyce na różnych instrumentach przez Benedykta zachwyciła nas wszystkich swoim występem. Recytowała także wiersze pani Cecylii. To był prawdziwie artystyczny popis tego Zespołu. Uczestnicy sympozjum byli zauroczeni ich wykonaniem i nagrodzili gorącymi brawami.


Warto wspomnieć że ich działalność artystyczną w Niemczech wspiera menadżerka Kinga Piel-Verhaegen rodem z Bydgoszczy, która dojechała do Ełku w późniejszych godzinach i spotkała się z organizatorami.

Po tym pięknym programie, organizatorzy dr Jacek Mrozek, dyrektor Filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i dr Alfons Bobowik podziękowali członkom zespołu dyplomami i kwiatami oraz zaprosili na spotkanie wspólnie z uczestnikami sympozjum przy kawie i ciastkach, gdzie była okazja bliższego poznania uczestników zespołu i zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Miejmy nadzieję, że to był dobry początek współpracy z naszymi rodakami w Niemczech.

dr Alfons Bobowik



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5