Za mundurem ełczanie sznurem! A czy Ty też zajrzysz na piknik wojskowy?

2022-05-21 14:38:09(ost. akt: 2022-05-21 14:53:09)
Piknik wojskowy w Ełku; 21 V 22 r.

Piknik wojskowy w Ełku; 21 V 22 r.

Autor zdjęcia: MCH

Pokaz sprzętu, oferta edukacyjna, ale również nauka pierwszej pomocy oraz... wojskowa grochówa! Dzisiaj w Ełku zorganizowano piknik wojskowy – event, który jest nie lada gratką dla fanów wojskowości i młodzieży stojącej przed ważnym życiowym wyborem, czyli wyborem zawodu i rozpoczęciem kariery. Może właśnie w wojsku?
Organizatorem dzisiejszego (sobota, 21 V) pikniku wojskowego jest Wojskowe Centrum Edukacji w Ełku. Event rozpoczął się równo o godz. 11:00 i to pomimo fatalnej, deszczowej pogody. Wraz z jej poprawą na placu przy galerii Brama Mazur – gdzie odbywał się piknik – zaczęli pojawiać się ciekawscy ełczanie. Ich uwagę zwracał specjalistyczny wojskowy sprzęt – w tym pojazdy oraz elementy uzbrojenia – oraz namioty rozstawione na placu.

W tych prezentowali się mundurowi różnych rodzajów i z przeróżną ofertą m.in. 15. Mazurski Batalion Saperów, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, 11. Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema w Węgorzewie, 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie – Filia w Ełku, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, Jednostka Strzelecka 1007 im. płk Mariana Sołtysiaka ps. „Barabasz”, czy też Zakład Doskonalenia Zawodowego. I właśnie oferta ełckiej szkoły średniej szczególnie zaciekawiła przybyłych na event gości.

Dostaliśmy zaproszenie od WCR w Ełku i zarówno jako szkoła – czyli ZDZ w Ełku – oraz jako organizacja paraobronna – Polska Organizacja Wojskowa – poczuwamy się do obowiązku i do tego, aby spróbować. Nie tylko służby wojskowej, ale również innych form do niej przygotowujących — mówi pułkownik Piotr Augustynowicz, szef Polskiej Organizacji Wojskowej, dodając, że może to być niezły start do kariery związanej z mundurem i karabinem.

Właśnie oddział przygotowania wojskowego w ZDZ oraz organizacja paraobronna (POW), to jest taka kompleksowa forma, która może pomóc przygotować młodzież do służby. I po to tu jesteśmy — tłumaczy.

Piknik wojskowy w Ełku; 21 V 22 r.

Wspomniany przez pułkownika Augustynowicza oddział przygotowania wojskowego to w ełckim liceum prawdziwe novum. Funkcjonuje w sumie od 2 lat i cieszy się sporym zainteresowaniem. Pytała o niego również młodzież, która pojawiła się na sobotnim pilniku. Co chciała wiedzieć?

Jakie warunki trzeba spełnić aby się dostać, jak wygląda szkolenie w oddziale przygotowania wojskowego, ale także w organizacji (POW) i co to daje na przyszłość (np. skrócona służba przygotowawcza, dodatkowe punkty przy rekrutacji itp. benefity). Warto będąc młodym człowiekiem podjąć teraz decyzję i wkroczyć na piękną ścieżkę zawodową – zacząć od OPW lub właśnie od POW-u. Tu przyjmujemy już dzieci od 13. roku życia — tłumaczy Piotr Augustynowicz oraz zachęca do spróbowania przygody z mundurem.

Zgromadzeni na pikniku goście, oprócz spróbowania oferty przeróżnych organizacji i podmiotów, mogli również posmakować klasycznego wojskowego specjału – dostępnego w trakcie specjalnych okazji – również dla cywilów. Chodzi oczywiście o gęstą grochówkę, serwowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Broni „Kormoran”. Przysmak mundurowych był chętnie „chochlowany” i skutecznie rozgrzewał brzuchy chętnych gości.

Piknik wojskowy w Ełku; 21 V 22 r.

W trakcie pikniku można także chwycić za karabin lub pistolet, jak i nauczyć się szalenie przydatnej umiejętności udzielania pierwszej pomocy i resuscytacji. Młodzież chętnie ćwiczyła tę ratującą życie sztukę na gumowym manekinie.

Piknik wojskowy w Ełku rozpoczął się o godz. 11:00 i będzie trwał aż do 18:00. Organizatorzy liczą na poprawę pogody, która tego dnia po prostu nie dopisała. Pomimo tego, event zorganizowany pod galerią Brama Mazur cieszy się sporym zainteresowaniem ełczan, zawsze ciekawych wszystkiego, co związane z mundurem i wojskowością. Może dlatego Ełk jest jedynym miejscem na Warmii i Mazurach oprócz Nidzicy, w którym taki piknik wojskowy zorganizowano.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5