Ósmoklasiści wypływają na szerokie wody

2022-05-16 10:53:18(ost. akt: 2022-05-16 10:56:25)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Saxdor

Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych będą mieli szanse na kontynuację nauki w nowej klasie profilowej o specjalności Monter jachtów i łodzi w Zespole Szkół nr 1 w Ełku. Dzięki współpracy ełckich władz ze Stocznią Saxdor, wyposażeniu klas przez firmę oraz udostepnieniu kadry pracowniczej w celach dydaktycznych, firma otwiera młodym nie tylko nową ścieżkę kariery w swojej firmie, ale także w całej prężnie rozwijającej się branży.
Zaledwie dwa lata od powstania Stoczni Saxdor w Ełku, firma produkująca jachty nie tylko intensywnie zatrudnia, ale również inwestuje w infrastrukturę oraz rozwój lokalnej społeczności. Do nowych projektów pod patronatem Saxdor zaliczyć można przede wszystkim wielomilionową inwestycję w nową halę produkcyjną, która zakończy się jesienią 2022, a tym samym podniesie poziom zatrudnienia w regionie, jak również kilkuetapowy projekt edukacyjny o nazwie Saxdor Academy, w ramach którego firma planuje kształcić zarówno młodzież jak i dorosłych.

To właśnie Akademia Saxdor wyznaczy kierunek rozwoju zasobów ludzkich firmy, a głównym celem jej działalności ma być popularyzacja branży jachtowej oraz wzrost poziomu kształcenia zawodowego w regionie.

Pomimo, że tradycje szkutnicze obecne są na Mazurach od lat, brakuje tu trwałych podstaw do rozwoju w branży. Przy pomocy Akademii Saxdor chcemy wypełnić tę lukę — mówi Paweł Błaszak, Dyrektor Techniczny Stoczni Saxdor.


W ramach działań Akademii Saxdor mazurscy absolwenci szkół podstawowych już od przyszłego roku szkolnego będą mogli rozpocząć naukę w klasie o profilu Monter jachtów i łodzi. Trzyletni program nauczania przewiduje zapoznanie się z podstawami technologii budowy jachtów, montażu wyposażenia, jak również naukę zawodowego języka obcego. Tym samym absolwenci będą mogli szukać zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Po objęciu patronatu nad programem w Zespole Szkół nr 1 w Ełku, Stocznia Saxdor wyremontowała i wyposażyła cztery sale dydaktyczne: jedną w budynku szkoły przy ulicy 11 Listopada oraz trzy sale w Centrum Kształcenia Zawodowego przy ulicy Matejki, gdzie organizowane są zajęcia praktyczne. „


Przygotowaliśmy elementy wyposażenia jachtów oraz pomoce dydaktyczne od naszych partnerów, aby uczniowie z naszej klasy patronackiej mogli zdobywać doświadczenie, które później przełoży się na praktyczne umiejętności wykorzystywane w zawodzie — mówi Janusz Naruszewicz, specjalista ds. szkoleń w Stoczni Saxdor i opiekun Akademii Saxdor. — Po to włączyliśmy się w proces szkolenia uczniów, aby po zakończeniu edukacji mogli oni od razu wejść na rynek pracy.

Polska należy do liderów w branży szkutniczej na świecie, zajmując pierwsze w Europie, a drugie po Stanach Zjednoczonych miejsce na świecie pod względem ilości zatrudnionych profesjonalistów. Nabór do szkół ponadpodstawowych trwa od 16 maja.

mat. prasowy

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5