EŁK WAŻNYM OŚRODKIEM INWESTYCYJNYM W REGIONIE

2022-04-29 15:45:21(ost. akt: 2022-04-29 15:23:35)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Park Naukowo-Technologiczny w Ełku

Północno-wschodni obszar Polski przyciąga uwagę już nie tylko pod względem turystycznym. Wzrasta również znaczenie i atrakcyjność gospodarcza Mazur. To za sprawą położenia miasta Ełku przy trasach Via Baltica oraz Rail Baltica, które skomunikują nasz region z centralną Polską oraz przyczynią się do skrócenia czasu transportu międzynarodowego w kierunku Litwy, Łotwy i Estonii, a także do Berlina. Natomiast budująca się droga S16 usprawni ruch w kierunku Olsztyna, Trójmiasta i portów przeładunkowych na Pomorzu.

Obrazek w tresci

Dobra wiadomość nie tylko dla turystów, ale także dla przedsiębiorców i inwestorów, którzy prowadzą biznes w naszym regionie lub rozważają lokację środków. Trwają zaawansowane prace budowlane na dwóch odcinkach międzynarodowej drogi Via Baltica, usytuowanych w okolicach Ełku, tj. na węzłach Szczuczyn — Ełk Południe oraz Ełk — Wysokie. Zakończenie etapów planowane jest w tym oraz w przyszłym roku. Kolejne fragmenty trasy skomunikują miasto oraz północno-wschodnią Polskę z dużymi ośrodkami. Znacząco skrócą czas podróży m.in. do Warszawy czy na Litwę, a stamtąd do Łotwy i Estonii. Ma to znaczenie szczególnie dla transportu międzynarodowego. Trwają także prace nad wyborem wariantu przebiegu drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo — Orzysz — Ełk. Ta droga z kolei ułatwi komunikację z Olsztynem, portem lotniczym w Szymanach oraz z północno-zachodnią Polską, w tym z Pomorzem, gdzie znajdują się porty przeładunkowe m.in. w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni, Gdańsku i Kołobrzegu. Budowa drogi poprawi bezpieczeństwo oraz wpłynie na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej naszego miasta. Dobra infrastruktura komunikacyjna przyciąga inwestorów szukających odpowiednich terenów do prowadzenia interesu, a kluczowy w biznesie jest szybki dojazd z surowcem oraz wywóz wyprodukowanego towaru. Obie drogi usytuowane są nieopodal Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefy Ełku, Parku Naukowo-Technologicznego oraz miejskich terenów inwestycyjnych.

Fot. Park Naukowo-Technologiczny w Ełku

Rail Baltica przez Ełk – szybki dojazd pociągu do stolicy Mazur


Znacznej poprawie ulegnie także transport kolejowy. Budująca się w Ełku międzynarodowa Rail Baltica, biegnąca z Berlina przez Warszawę do Estonii, umocni pozycję Ełku, czyniąc go jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w regionie. Dzięki realizacji inwestycji znacząco skróci się czas podróży z Ełku do Białegostoku czy Warszawy. Kolej może stać się atrakcyjną, ekologiczną alternatywą dla transportu drogowego. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie korków na lokalnych drogach i redukcja emisji CO2 do atmosfery. Usprawnienie transportu towarów podniesie również atrakcyjność gospodarczą i inwestycyjną północno-wschodniej części Polski. Rail Baltica w Ełku to nie tylko budowa infrastruktury kolejowej i torów, ale również przebudowa miejskiego układu drogowego, w tym jednego z etapów budowy tzw. małej obwodnicy miasta (ul. Norwida). Ma to szczególne znaczenie w kontekście usprawnienia ruchu samochodów osobowych w mieście. Ulica Norwida łączy się bezpośrednio z DK nr 65, która przez Ełk biegnie obwodnicą miasta.

Park Naukowo-Technologiczny w Ełku wsparciem dla biznesu
W Ełku obserwuje się wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Część nowo powstałych firm korzysta ze wsparcia Parku Naukowo-Technologicznego. Park pełni także funkcję centrum innowacji oraz stanowi platformę rozwoju start-upów w regionie.

Inkubator przedsiębiorczości w Parku Naukowo- -Technologicznym wspomaga rozwój biznesu i umożliwia samodzielne funkcjonowanie na rynku. Firmy ulokowane w parku mają zapewnione dobre warunki rozwoju, korzystają z preferencyjnego systemu stawek czynszowych oraz szerokiego dostępu m.in. do usług recepcyjno-biurowych. Dostępne są także usługi doradcze i szkoleniowe. Elementem systemu inkubacji firm jest możliwość korzystania na dalszym etapie ich rozwoju z pozostałej infrastruktury, takiej jak sale konferencyjne i szkoleniowe. Park oferuje również przestrzeń co-workingową. Do dyspozycji pozostają przygotowane do pracy biura, których najem można dopasować do własnych potrzeb. Więcej na www.technopark. elk.pl.

Fot. Park Naukowo-Technologiczny w Ełku

„Twój Start-up – Twoja Przyszłość”


Pomysły na innowacyjne aplikacje mobilne, w tym wpisujące się w trend smart city, to idea konkursu „Twój star-up – Twoja przyszłość” ogłoszonego przez Park Naukowo-Technologiczny w Ełku. Konkurs pozwala na rozwój kreatywności również wśród młodzieży szkolnej, dla której udział w konkursie może stanowić pierwszy krok w rozwoju przedsiębiorczości czy pomysłu startupowego.
Zgłoszone pomysły na aplikacje mobilne, będą oceniane pod względem innowacyjności, kreatywności i użyteczności. Tematyka może być dowolna. Uczestnicy mogą zgłosić swój udział w jednej z dwóch kategorii. Kategoria beginners przewidziana jest dla pełnoletnich uczniów ełckich szkół ponadpodstawowych. Natomiast kategoria advanced stworzona została z myślą o każdej pełnoletniej osobie, której życie społeczno-gospodarcze toczy się w Ełku. W konkursie zaplanowano nagrody finansowe od 2 tys. zł do 5 tys. zł, nagrody specjalne (za aplikacje wpisujące się w trend smart city) oraz nagrody rzeczowe. Wyłonienie zwycięzców nastąpi w trakcie Hackathonu 28 maja.

Tereny inwestycyjne nieopodal Via Baltica


Na obszarze strefy ekonomicznej oraz miasta dostępne są tereny inwestycyjne przeznaczone m.in. pod działalność produkcyjną, usługową, mieszkaniową, przemysłową, budowlaną czy turystyczną. Część z nich usytuowana jest w pobliżu Parku Naukowo-Technologicznego, zlokalizowanego wzdłuż drogi krajowej nr 65 (ul. Przemysłowa), będącej obwodnicą miasta. W odległości ok. 150 m budowana jest międzynarodowa trasa Via Baltica. W Urzędzie Miasta Ełku funkcjonuje Biuro Obsługi Inwestora, zapewniając wsparcie i doradztwo na każdym etapie inwestycji, od prezentacji oferty przez pomoc w przygotowaniu dokumentacji aż do zakończenia inwestycji.
Więcej informacji na www.investin.elk.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5