Przygotowują się do sprzątania jeziora

2022-04-12 10:35:24(ost. akt: 2022-04-12 10:46:12)

Autor zdjęcia: Fb/Podwodnik Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych

W ubiegłym roku akcja prowadzona była w pobliżu mostu na Jeziorze Ełckim. Tym razem odbędzie się przy ujściu rzeki do naszego jeziora.
Położenie Jeziora Ełckiego w centrum Ełku to z pewnością ogromny atut naszego miasta i atrakcja dla mieszkańców i turystów. Z drugiej jednak strony z tego powodu akwen narażony jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Chodzi tu głównie o śmieci, które zamiast do kosza albo na wysypisko, trafiają do wody.

Jesienią ubiegłego roku, przez dwa dni, w okolicach mostu na Jeziorze Ełckim nurkowie ze Szkoły Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych "Podwodnik" prowadzili akcję sprzątania akwenu.

Podczas dwóch rekonesansów stwierdziliśmy, że na taką krótką, dwudniową akcję wybierzemy miejsce, gdzie tych śmieci jest najwięcej. Czyli właśnie okolice mostu. Nie schodzimy głębiej niż na 10 merów. Wystarczy zejść pod wodę i te śmieci już są, nie trzeba ich szukać. Najwięcej śmieci jest na 5-6 metrach — mówiła wówczas Joanna Skopińska z "Podwodnika". — Jezioro Ełckie jest bardzo zanieczyszczone. Porównując do tych, które sprzątaliśmy - Orzysz, Kisajno, to tutaj jest chyba najwięcej śmieci.

Weekendowa akcja odbyła się w ramach programu realizowanego z ełckim samorządem Podwodna Ekologia Ełk 2021. Tylko w ciągu pierwszego dnia akcji z obszaru około 200 metrów kwadratowych wyłowiono blisko 4 tys. litrów śmieci. Dzięki mieszkańcom ełckiego schroniska dla osób bezdomnych od razu były segregowane – najwięcej było butelek i innych opakowań szklanych. Niestety, nie wszystko dało się posegregować. Wyłowili również opony, armaturę łazienkowa, abażury, gąbki z materacy, kawałek eternitu, strzykawki, a nawet uszkodzony rower.

Drugi dzień niestety przyniósł podobne znaleziska. Kolejne 4 tys. litrów śmieci, z których tylko około połowę dało się posegregować.

W akcji brali udział nurkowie, głównie z "Podwodnika" z Ełku, gminy Orzysz, ale również z Warszawy. Łącznie 7 osób. Drugie tyle koordynowało prace na lądzie - transport śmieci do brzegu i ich segregację.

Wykonana praca to kropla w morzu potrzeb, ale też dobry początek. I zgodnie z zapowiedziani, płetwonurkowie wracają do Ełku.


W tym roku Podwodnik kontynuuje akcję oczyszczania Jeziora Ełckiego. Najbliższa edycja już 23 kwietnia (sobota), rozpoczęcie działań o godz. 10.00 — informują członkowie "Podwodnika".


W sobotę odbył się rekonesans i zostało wybrane miejsce tegorocznej wiosennej akcji.


Tym razem będzie to teren, gdzie promenada dochodzi do ujścia rzeki. Jest tam mnóstwo pracy, dlatego właśnie tam przeprowadzimy działania w pierwszą sobotę po Dniu Ziemi — dodają.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5