Włoskie dary jadą na Ukrainę przez Ełk. Caritas odprawi kolejne tiry

2022-03-22 16:44:29(ost. akt: 2022-03-22 16:53:27)

Autor zdjęcia: Gmina Ełk

Do Caritas Diecezji Ełckiej dotarła pomoc humanitarna z włoskiej prowincji Perugia. Dary zostaną przepakowane i razem z darami, które zbierane są w Gminie Ełk w najbliższych dniach dostarczone do okręgu winnickiego w centralnej Ukrainie i na front.
Pozostaje się cieszyć, że Ukraińcy nie zostali sami w potrzebie i za Polakami do pomocy ruszyli także inni – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.

Tym razem pomagają Włosi. Miałem zaszczyt przywitać z księdzem Dariuszem Kruczyńskim, dyrektorem ełckiej Caritas, dwa wielkie transporty darów, które pojadą dalej na wschód. A pilotami konwoju humanitarnego byli samorządowcy z gminy Todi z włoskiej prowincji Perugia oraz członkowie klubów Lions i Lempeggiante.

Podróż do Ełku trwała dwie doby, a do przejechania było około 2 tysięcy kilometrów. Włosi są doskonale zorientowani w temacie zaangażowania polskich władz centralnych, samorządowych, zwykłych obywateli i organizacji humanitarnych w pomoc na rzecz Ukrainy. Niemal codziennie także we Włoszech pokazywane są relacje z granicy polsko-ukraińskiej i reportaże dotyczące milionów uchodźców wojennych.

Gmina zauważa, że od początku agresji rosyjskiej za pośrednictwem Caritas Diecezji Ełckiej do Ukrainy trafiło już 35 tirów z pomocą humanitarną. Wśród darów nie brakowało przedmiotów ofiarowanych przez mieszkańców Gminy Ełk. Przypomnijmy, że przy szkołach w Nowej Wsi Ełckiej oraz Stradunach powstały punkty zbiórek, do których można zgłaszać się z darami na rzecz Ukrainy.

Punkty są i będą czynne. Przypominam, że w Nowej Wsi Ełckiej przy ul. Ełckiej 18 punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.30. Z kolei w Stradunach przy ul. Kościuszki 40 punkt funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-16.30. Dary można też przynosić w weekendy, ale wtedy proszę o kontakt z osobami odpowiedzialnymi za punkty. – mówi wójt Osewski.

Numery kontaktowe punktów:
Nowa Wieś Ełcka – tel. 87 619 74 25 lub 500 134 238,
Straduny – tel. 619 66 90 lub 514 951 512.

Najpotrzebniejsze są obecnie produkty sanitarne, higieniczne, a także żywność z długim terminem przydatności do spożycia – dodaje Wójt Tomasz Osewski. – Za wszystkie dary dziękuję naszym mieszkańcom. Trafią one na Ukrainę bądź uchodźców, którzy znajdą schronienie na terenie naszej pięknej gminy.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

mat. Gmina Ełk

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5