Przyjęliście do domu uchodźcę? Pamiętajcie aby to zgłosić

2022-03-14 08:38:22(ost. akt: 2022-03-14 08:44:23)

Autor zdjęcia: Weronika Kowalewska

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez władze państwa nie wszyscy przekraczający granicę polsko-ukraińską musieli udawać się do punktów recepcyjnych. Uchodźcy, którzy mieli konkretne adresy, pod które się udawali, nie musieli od razu po przekroczeniu granicy formalizować swojego pobytu w Polsce. Przyjęcie uchodźcy pod własny dach należy jednak zgłosić.
24 lutego 2022 roku Rosja militarnie zaatakowała Ukrainę. Od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę Polacy pokazali ogromną solidarność. Wspieramy przede wszystkim naszą ofiarnością: tonami żywności, leków, odzieży, produktów pierwszej potrzeby. Tysiące uchodźców wojennych znalazło też bezpieczne schronienie w Polsce. Wielu Ukraińców zarejestrowało swój pobyt w przygranicznych punktach recepcyjnych, ale polski rząd takie punkty zorganizował także w każdym województwie.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez władze państwa nie wszyscy przekraczający granicę polsko-ukraińską musieli udawać się do punktów recepcyjnych. Uchodźcy, którzy mieli konkretne adresy, pod które się udawali, nie musieli od razu po przekroczeniu granicy formalizować swojego pobytu w Polsce.

- Wiemy, że także i w Gminie Ełk przebywają osoby uciekające przed wojną na Ukrainie, bo znaleźli schronienie w prywatnych domach i mieszkaniach naszych mieszkańców. W związku z nowym prawem, które ma uregulować kwestie związane z legalnością pobytu Ukraińców czy wsparcia finansowego dla nich, należy zgłosić fakt goszczenia uchodźców w kwaterach prywatnych - informuje gmina Ełk.

Pobyt w prywatnych kwaterach na terenie Gminy Ełk należy zgłaszać do Urzędu Gminy Ełk. Osoba do kontaktu: Zdzisław Zaborowski, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, telefon: 87 619 45 04 lub +48 536 537 630.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski utworzył punkt recepcyjny w Olsztynie przy ul. Niepodległości 53/55. Kontakt telefoniczny: +48 797-829-617, czynny całodobowo. W celu umożliwienia pobytu ukraińskich uchodźców na Warmii i Mazurach i udzielenia pomocy wszyscy przybywający uchodźcy powinni skontaktować się z tym punktem.

Przygotowywane są także rozwiązania systemowe dotyczące osób przygarniających uchodźców. Zapisy projektu ustawy przewidują m.in., że obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Polsce na legalnych zasadach przez 18 miesięcy (okres będzie mógł być wydłużony o kolejne 18 miesięcy). Polacy przyjmujący rodziny z Ukrainy otrzymają wsparcie – 40 zł na dzień przez dwa miesiące, czyli około 1 200 zł miesięcznie. Ukraińcy będą mogli korzystać z usług publicznych, a zwłaszcza z polskiej służby zdrowia i polskich szkół. Dostęp do pracy w Polsce oznacza zgodnie z prawem również dostęp do świadczeń rodzinnych, w tym do programu 500 plus.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5