Pomoc Ukrainie. Wszystko w jednym miejscu

2022-03-01 08:30:46(ost. akt: 2022-03-01 08:44:21)

Autor zdjęcia: UM Ełk

Miasto zajmie się koordynacją kompleksowej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wkrótce ruszy też bezpłatna pomoc prawna.
Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy powinni niezwłocznie w pierwszej kolejności zgłosić się do punktu recepcyjnego na granicy lub wyznaczonego przez wojewodę w województwie.
Następnie w drugiej kolejności w punktach recepcyjnych osoby te dostaną skierowanie do poszczególnych miast lub gmin.

Gdzie znaleźć pomoc w Ełku?

Osoby, które trafią ze skierowaniem z punktu recepcyjnego do Ełku mogą zgłosić się do punktu informacyjno-koordynacyjnego zlokalizowanego w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej „Stajnia” (ul. Kościuszki 27A). Tutaj można otrzymać niezbędne informacje.
Dostępna jest też infolinia 886 935 870. Konsultanci pełniący dyżur będą udzielali informacji obywatelom Ukrainy oraz osobom, które chcą udzielić pomocy.

Gdzie przynosić dary?

W miniony weekend w Ełku prowadzonych było wiele zbiórek zarówno przez szkoły, organizacje pozarządowe, jak i osoby prywatne. To pokazuje, skalę zaangażowania ełczan. Zebrane środki m.in. żywnościowe, higieniczne oraz ubrania już teraz są przekazywane mieszkańcom Ukrainy, którzy trafili do Ełku przy pomocy prywatnych ludzi.

Polski rząd we współpracy z rządem Ukrainy przygotował i opublikował w weekend oficjalną listę produktów i środków, które są potrzebne ludziom uciekającym przed wojną. Podzielono je na poszczególne kategorie:
odzież i okrycie
środki higieny i czystości
żywność
inne
Szczegółowa lista dostępna jest na stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl

W weekend prezydent Ełku podjął decyzję o utworzeniu centralnego punkt zbiórek w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej „Stajnia” (ul. Kościuszki 27A). Produkty wskazane na liście będą przyjmowane w godzinach 10.00-19.00.

Ełk dla Ukrainy

Cały czas działa również grupa w mediach społecznościowych Ełk dla Ukrainy, gdzie znajdziemy bieżące informacje m.in. związane z potrzebami obywateli Ukrainy, którzy trafili do Ełku.

Bezpłatna pomoc prawna

W Ełku zostanie uruchomiony punkt bezpłatnej pomocy prawnej. Będzie ona dotyczyć przede wszystkim kwestii legalizacji pobytu. Trwają już przygotowania. W punkcie dyżurować będą prawnicy i osoby znające zarówno jeżyk polski i ukraiński. Szczegóły działania punktu poznamy już wkrótce.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5