Nie bój się poprosić o pomoc

2022-02-28 09:54:52(ost. akt: 2022-02-28 16:20:46)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: terapia.promedica.elk.pl

Masz problemy w domu, w szkole, w kontaktach z rówieśnikami? Twoim problemem są nałogi? Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc specjalistów. Bezpłatnie i anonimowo.
Wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Pamiętaj, nie jesteś sam!

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów. Zaufaj im!Pamiętajmy, że problemy dotykają nie tylko młodych, ale również i dorosłych. Ci często zmagają się z uzależnieniami

Uzależnienie może dotyczyć codziennych zachowań. W pewnych okolicznościach nałogową i niebezpieczną formę mogą przyjmować zachowania związane z odżywianiem się, życiem seksualnym, z wykonywaniem pracy, z ćwiczeniami fizycznymi, a nawet z uprawianiem gier.

Kiedy powinniśmy zwrócić się po pomoc? Jeśli wydaje Ci się, że Twoi bliscy, Twoje dziecko popadło w nadmierne zaabsorbowanie internetem i komputerem, a wirtualna rzeczywistość staje się dla niego ważniejsza niż realni znajomi i przyjaciele. Jeśli granie doprowadziło Cię do kłopotów finansowych lub rodzinnych, zdarza Ci się grać do ostatniej złotówki lub pożyczać pieniądze na granie. Jeśli z powodu zaabsorbowania pracą zapominasz o ważnych uroczystościach rodzinnych i sprawach swoich dzieci.
Jeśli poświęcasz pracy dużo więcej myśli, czasu i energii niż dzieciom, rodzinie, związku z partnerem realizowaniu pasji, rozrywkom, sportowi. Jeśli zauważysz któryś z tych symptomów, nie zwlekaj i skontaktuj się ze specjalistą!


Po pomoc można zwrócić się do palcówek stacjonarnych, między innymi takich jak te w Ełku przy ulicy Małeckich czy Kościuszki. Pierwsza z nich, skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 lat, do ich rodziców, nauczycieli, znajduje się w tzw. kamienicy pozarządowej (ul. Małeckich 3/18, tel. 602 373 638) Porady specjalistów - psychologa, terapeuty, profilaktyka, coacha można uzyskać tam od wtorku do soboty.

Druga z ełckich poradni - to Poradnia Rodzinna, znajduje się przy ulicy Kościuszki 27A (wejście B, tel. 87 732 61 11). Jej priorytetowym zadaniem jest wspomaganie rodziny w sytuacjach kryzysowych oraz w trudnych sytuacjach życiowych.

Pomoc prowadzi również wiele stowarzyszeń i instytucji m.in. Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przy którym działa pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych - uzależnienia od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia. Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer 801 889 880.opr. tom na podstawie Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5