Miliony na edukację czy bum na inwestycje oświatowe

2022-02-18 15:52:32(ost. akt: 2022-02-18 15:52:59)

Autor zdjęcia: prostki.pl

Nowa hala sportowa, nowoczesne przedszkole i rozbudowa szkoły w Rożyńsku Wielkim - takie inwestycje związane z edukacją realizuje gmina Prostki. Ich wartość to prawie 17 mln zł. Ponad 11 mln zł to dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Jak na stosunkowo niewielki samorząd, to ogromna kwota.
Jak wielokrotnie powtarzają zarówno nauczyciele jak i samorządowcy, inwestycja w edukację to inwestycja w przyszłość. I to dosłownie. A na to składają się nie tylko wykwalifikowani pedagodzy, ale również odpowiednie, nowoczesne zaplecze pozwalające na naukę w dobrych warunkach.

W ubiegłym roku otwarto nowy pawilon Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku. Znalazło się tam miejsce nie tylko dla uczniów, ale i najmłodszych ełczan.

Duże inwestycje oświatowe trwają również w gminie Prostki.

Latem ubiegłego roku rozpoczęła się budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach. Hala będzie przystosowana do gry w piłkę nożną, koszykówkę, czy siatkówkę. Powstaną również przebieralnie, prysznice i toalety. Całkowita wartość tej inwestycji to prawie 8,5 mln zł z czego ok. 4,5 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Inwestycja ma być gotowa do 2023 r.

Z kolei w grudniu 2021 roku podpisano umowę na rozbudowę Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rożyńsku Wielkim. Po wydłużeni nauki w szkole podstawowej z 6 do 8 lat w placówce zrobiło się ciasno. Dzięki inwestycji szkoła powiększy się o 3 dodatkowe sale lekcyjne, jedną salę wielofunkcyjną i sanitariaty. Całość będzie połączona łącznikiem z istniejącym budyniem. Na tę inwestycję gmina otrzymała 1,75 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Całkowita wartość inwestycji to natomiast 2,389 mln zł.

— Przygotowujemy się do kolejnej inwestycji w zakresie edukacji i wychowania w gminie Prostki — informuje wójt Rafał Wilczewski.

W poniedziałek wspólnie z pracownikami urzędu, projektantem działającym na zlecenie gminy i dyrektor Przedszkola Samorządowego w Prostkach rozmawiano na temat planu funkcjonalno-użytkowego nowego budynku przedszkola w Prostkach.

— Z niecierpliwością czekamy razem z rodzicami i ich pociechami na nową placówkę, która usytuowana będzie w pobliżu budynku dawnego gimnazjum i obecnie budującej się hali sportowej. Przy ulicy Szkolnej powstanie nowy kompleks edukacyjno-sportowy. Już w marcu lub kwietniu tego roku ogłosimy przetarg na wykonanie tej inwestycji, której wartość szacujemy na około 6 000 000 zł z czego 5 100 000 zł to środki zewnętrzne — dodaje wójt gminy Prostki.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5