Co kryje stara lokomotywownia?

2022-01-04 08:44:51 (ost. akt: 2022-01-04 08:50:59)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM Ełk

Rozpoczęła się modernizacja zabytkowej lokomotywowni przy Muzeum Historycznym w Ełku. W jej wnętrzu powstanie m.in. ścieżka edukacyjna dotycząca historii techniki kolejowej.
Muzeum Historyczne w Ełku otrzymało dofinansowanie projektu „Modernizacja oraz wyposażenie zabytkowego budynku lokomotywowni dla potrzeb Muzeum Historycznego w Ełku etap II B” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 1 188 032,78 zł, z czego kwota dofinansowania stanowi 983 098,28 zł. Wkład własny do projektu to 204 934,50 zł. Tym samym jeden z zabytkowych budynków kompleksu Ełckiej Kolei Wąskotorowej przejdzie modernizację i zyska nowy blask.

Projekt zakłada renowację budynku lokomotywowni, będącego zabytkiem wpisanym do rejestru wraz z nadaniem mu funkcji kulturalnych i edukacyjnych. W budynku lokomotywowni zostaną wykonane roboty budowlane związane m.in. z adaptacją budynku lokomotywowni na potrzeby kulturalne. Powstanie niekonwencjonalny projekt muzealny o nazwie „Co kryje stara lokomotywownia, czyli nauka przez zmysły”.

W ramach projektu zostanie zakupione nowoczesne wyposażenie dzięki któremu zostanie stworzona ekspozycja i ścieżka edukacyjna. W jej ramach odwiedzający w interaktywny sposób zapoznają się z szeregiem zagadnień z obszaru techniki i historii. Zostanie stworzony warsztat z kuźnią. Planowane jest również wzbogacenie ekspozycji elementami multimedialnymi wyjaśniającymi zasady działania i funkcje poszczególnych urządzeń i maszyn.

Projekt wpisuje się w założenia określone w SZOOP RPO WiM Dział.6.1 Infrastruktura kultury – realizowane działania pozwolą na przystosowanie Muzeum do prowadzenia w nowoczesny sposób działalności kulturalnej i przyczynią się do wzrostu jakości i różnorodności oferty kulturalnej Ełku.

Będzie to również przestrzeń, z której będą mogły korzystać organizacje i grupy nieformalne, realizując tam swoje działania kulturalne i edukacyjne. Zachowane zostanie pierwotne, historyczne przeznaczenie budynku oraz wyeksponowane zostaną jego walory zabytkowe.

Planowane zakończenie inwestycji to koniec 2022 r.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5