Jak Ełk gospodaruje zasobami wody? Odpowiedź daje raport Water City Index.

2021-11-23 15:51:04(ost. akt: 2021-11-23 16:52:14)

Autor zdjęcia: nocowanie.pl

Czy nasze miasto w odpowiedzialny sposób gospodaruje wodą i prowadzi właściwą politykę w tym zakresie? Sprawę podejścia polskich miast do tych kwestii postanowili sprawdzić naukowcy wraz z ekspertami. Efektem ich prac jest raport Water City Index. Jak prezentuje się w nim Ełk?
Konglomerat naukowców m.in. z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz eksperci z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej połączyli siły w celu przyjrzenia się, jak krajowe ośrodki miejskie radzą sobie z efektywnym podejściem do zarządzania zasobami wody. Efektem ich prac jest tegoroczna edycja Water City Index – raportu podsumowującego podejście polskich miast do szeroko pojętej gospodarki wodnej.

Water City Index klasyfikuje oddzielnie metropolie (8), miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta niebędące miastami na prawach powiatu, posiadające co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie w sumie 218 polskich miast, w ramach 4 obszarów oraz 14 kategorii oceny: życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury); kultura i ludzie (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska); zagrożenie (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu); gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).

Po podliczeniu wyników w poszczególnych kategoriach i obszarach wyłoniono w każdym rankingu głównym po trzy najlepsze miasta. Co istotne, statystyki i analizy mają następnie duże przełożenie „merytoryczne”. Pomagają samorządom prowadzić odpowiedzialniejszą politykę wodną.

Ranking Water City INDEX powstał z myślą o władzach miast, przedstawicielach społeczności lokalnej, przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych, instytucjach publicznych oraz wszystkich innych podmiotach zaangażowanych w sprawy ochrony zasobów wody, ale również i o mieszkańcach. Liczby tworzące ranking doskonale obrazują, w jaki sposób miasta żyją z wodą na co dzień. Z roku na rok wyciągamy coraz ciekawsze wnioski i widzimy, jak zmieniają się nasze relacje wodno-miejskie. Co więcej, wyniki rankingu stanowią cenne źródło informacji dla władz lokalnych na różnych etapach kształtowania i realizacji lokalnej polityki wodnej. Dlatego z jeszcze większą radością i dumą prezentujemy Państwu każdą kolejną edycję Water City INDEX — tłumaczą autorzy „mokrego” raportu.

Jeżeli chodzi o liderów rankingów to wśród metropolii zdecydowanym liderem okazał się Gdańsk, który uzyskał w zestawieniu 100 pkt. Tuż za nim jest Kraków (98,67 pkt.), a na trzecim miejscu uplasował się Wrocław (92,39). Najgorzej wypadł Szczecin (76,65).

W Water City Index 2021 jest również stolica naszego województwa. Olsztyn rywalizował w kategorii „miast na prawach powiatu” i na 58 sklasyfikowanych ośrodków znalazł się na 21. miejscu (82,25 pkt.) – tuż za Białymstokiem (82,31) i odrobinkę przed wojewódzkim sąsiadem – Olsztynem.

W zestawieniu znalazło się również miejsce dla Ełku, który został sklasyfikowany w kategorii „miast średniej wielkości”. Stolica Mazur zajęła 39. miejsce (na 152 ośrodki) uzyskując 89,2 pkt. Wynik punktowy lepszy od stolicy województwa, ale miejsce niższe, z racji innej "miejskiej" klasyfikacji i konkurencji. Liderem w tej kategorii jest leżący nieopodal, ale już podlaski, Augustów (100 pkt.).
Obrazek w tresci


Autorzy Water City Index 2021 nie ograniczyli się tylko do pieczołowitego przyjrzenia się zagadnieniu gospodarowania wodą. W dokumencie zawarli także „wzorcowe rozwiązania w zakresie miejskiej polityki wodnej z zagranicznych miast”. Powołują się tu na brytyjskie Birmingham, holenderski Utrecht i fińskie Pori. Z raportem można zapoznać się TUTAJ

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5