Na nowych rozwiązaniach skorzystają kierowcy i pasażerowie

2021-10-01 12:00:00 (ost. akt: 2021-11-26 11:44:46)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: elk.pl

Dwa nowe autobusy hybrydowe, system sygnalizacji wzbudzanej na czterech skrzyżowaniach, a także przyciski SOS i monitoring na 6 kolejnych przystankach to tylko niektóre z nowości, jakie pojawiły się w Ełku dzięki unijnemu projektowi, którego realizacja właśnie dobiega końca.
Na początku ubiegłego roku w Ełku rozpoczęła się realizacja projekt „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełku – III etap”. Jest on współfinansowany ze środków UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Głównym celem projektu jest poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców miasta, a tym samym zwiększenie liczby mieszkańców, którzy zrezygnują z poruszania się samochodem na rzecz transportu publicznego

Co zmieniło się w Ełku dzięki realizacji projektu?

Tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji wzbogacił się o dwa nowe autobusy hybrydowe. Obecnie miejski przewoźnik posiada już 8 nowoczesnych hybryd — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Miasta Ełku.

Pojazdy są wyposażone m.in. w klimatyzację, tablice informacyjne LCD, system głosowej informacji pasażerskiej, monitoring wizyjny oraz w ładowarki USB dla pasażerów. Każdy z autobusów może pomieścić 96 pasażerów, w tym 30 na miejscach siedzących. Pojazdy dostosowane są również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Te inwestycje i zakupy możemy realizować dzięki pozyskanym pieniądzom z Unii Europejskiej i aktywności moich współpracowników. Zależy mi na tym, by transport miejski był komfortowy, nowoczesny, przyjazny środowisku i zachęcał jak najwięcej ełczan do korzystania z niego. W najbliższych latach planujemy zakup autobusów elektrycznych — dodaje prezydent Andrukiewicz.

Na czterech ełckich skrzyżowaniach: Armii Krajowej z Dąbrowskiego, Kilińskiego z E. Plater i Koszykową oraz Kajki z Tuwima do połowy grudnia zostanie zamontowany system sygnalizacji wzbudzanej. Ułatwi to poruszanie się po mieście zarówno pieszym, rowerzystom jak i kierowcom.


Zostanie również wprowadzony system informacji i zarządzania ruchem, który będzie miał za zadanie uprzywilejowanie transportu zbiorowego w ruchu publicznym. Na elementy tego systemu składa się m.in. 6 tablic wyposażonych w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Zostaną one zamontowane na 6 przystankach autobusowych. Będą na nich wyświetlały się informacje związane z nadjeżdżającymi autobusami czy ewentualnym opóźnieniami. Uruchomiony będzie również system zarządzania ruchem, który nadaje wyższy priorytet przejazdu dla autobusów komunikacji miejskiej na czterech wcześniej wymienionych skrzyżowaniach.

Dzięki realizacji projektu zwiększy się również bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej. Na kolejnych 6 przystankach zostaną zamontowane kamery i przycisk SOS. Pozwoli to na szybkie reagowanie w razie napadów, bójek czy aktów wandalizmu.

Całkowity koszt projektu "Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełku – III etap" wynosi 5 171 412,00 zł. Dofinansowanie ze środków UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 3 535 328,16 zł. Wkład własny Miasta Ełku to 1 636 083,84 zł.

Obrazek w tresci

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5