Podczas jesiennych chłodów warto mieć oko na bezdomnych

2021-10-29 16:32:59(ost. akt: 2021-12-02 10:29:20)

Autor zdjęcia: Pixabay

Chłodne dni mogą zagrażać osobom żyjącym w trudnych warunkach. Policjanci kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych i sprawdzają, czy nie potrzebują pomocy. Proszą także mieszkańców o zgłaszanie niepokojących sytuacji związanych z zagrożeniami życia i zdrowia ludzkiego.
Każdego roku, kiedy zmieniają się warunki pogodowe, policjanci podejmują wzmożone działania zmierzające do udzielania pomocy osobom narażonym na wychłodzenie. Funkcjonariusze podczas codziennej służby sprawdzają miejsca gromadzenia się i przebywania osób bezdomnych i w razie potrzeby przewożą je do dostępnych noclegowni.

W każdym przypadku osoby przebywające w trudnych warunkach informowane są o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur. Najważniejsze, że dostają także informacje o funkcjonujących w powiecie placówkach, gdzie mogą zjeść posiłek, bezpiecznie schronić się przed chłodem i uzyskać niezbędne wsparcie.

Dzielnicowi podczas codziennych służb sprawdzają także informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci współpracują w tym zakresie z ośrodkami pomocy społecznej.

Aby działania instytucji były skuteczniejsze policja apeluje także do mieszkańców o przekazywanie informacji na temat osób zagrożonych wychłodzeniem. Nie przechodźmy obojętnie wobec takich osób. Każdy może pomóc, każdy może przyczynić się do uratowania komuś życia. Telefon pod numer alarmowy w przypadku napotkania osoby zagrożonej wychłodzeniem będzie niezwykle ważny.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonować będzie bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

mat. KPP Ełk

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5