Świętowanie jubileuszu, wykład o Ełku i rozmowa z prezydentem - Dr Żytyniec z wizytą w Nettetal

2021-10-19 13:42:00(ost. akt: 2021-10-19 15:56:32)

Autor zdjęcia: UM w Ełku

Co robił w Niemczech szef Muzeum Historycznego w Ełku? Dr Rafał Żytyniec odwiedził niedawno naszych zachodnich sąsiadów z okazji ważnej rocznicy - Stowarzyszenie Partnerstwa Miast Nettetal-Ełk świętowało dwudziestolecie istnienia. Szef MHE wygłosił ciekawy wykład o Ełku i spotkał się m.in. z byłym prezydentem Niemiec.
Okrągła rocznica 20 lat istnienia Stowarzyszenia Partnerstwa Miast Nettetal-Ełk co prawda kalendarzowo przypadała na 2019 rok, ale w związku z obostrzeniami wprowadzonymi na czas pandemii koronawirusa, wyjazd naszej delegacji do Niemiec nie był wówczas możliwy.

Na początku października na uroczystość świętowania jubileuszu do Nettetal wybrał się dr Rafał Żytyniec. Dyrektor ełckiego muzeum historycznego spędził w niemieckim mieście kilka dni (2-5 X).

Pierwszego dnia wizyty dyrektor MHE miał okazję uczestniczyć w uroczystej mszy świętej z okazji poświęcenia powstałego w 1950 r. i niedawno odrestaurowanego siedmiometrowego krzyża w Ogrodzie Krzyży (Kreuzgarten). Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ na terenie Ogrodu Krzyży znajdują się stacje drogi krzyżowej oraz pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. Mszę celebrował proboszcz miejscowej parafii, ks. Günter Puts. Duchowny jest wielkim zwolennikiem polsko-niemieckiego pojednania i w swoim kazaniu kilka zdań wygłosił w naszym języku.

To jest taki rodzaj próby zadośćuczynienia za niemieckie winy podczas II wojny światowej — mówi o idei powstania ogrodu dyrektor Żytyniec.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych odbyło się uroczyste spotkanie z okazji okrągłej rocznicy partnerstwa Ełku i Nettetal. Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło członków Stowarzyszenia – na czele z prezes Renate Dyck - jak i przedstawicieli Fundacji Adalberta, która dwie dekady temu pomagała inicjować porozumienie między miastami. Obecny był także burmistrz Nettetal Christian Küsters. Dr Żytyniec miał okazję wygłosić wykład „Von Lyck nach Ełk. Die Stadt und ihre Geschichte(n)” („Z Lyck do Ełk. Miasto i jego historia(e)“.

Z dużym zaciekawieniem publiczność wysłuchała tej naszej skomplikowanej, wielowątkowej, wielokulturowej historii Ełku. Starałem się to przedstawić w takiej skompilowanej formie, taki przekrój przez te wszystkie lata i wydarzenia od czasów średniowiecznych po czasy dzisiejsze — precyzuje dyrektor MHE, który ponadto odczytał zgromadzonym gościom list od Tomasza Andrukiewicza, prezydenta Ełku.

Współpraca z Nettetal jest dla nas bardzo ważna ponieważ dotyczy obszaru kultury, sportu, oświaty, a także podtrzymywania takich dobrych relacji polsko-niemieckich na takim dobrym poziomie. I temu służą te wizyty pomiędzy naszymi miastami, instytucjami, wcześniej szkołami czy organizacjami — mówi Tomasz Andrukiewicz.

Prezydent Ełku docenia także wolę współpracy wyrażoną przez burmistrza Christiana Küstersa.

Z nowym burmistrzem zobaczymy się na pewno niebawem. Chcemy realizować wspólne przedsięwzięcia i działania, też w obszarze który dotyczy europejskiego Zielonego Ładu. Panu burmistrzowi bliskie są kwestie dotyczące ochrony środowiska i klimatu, a dla nas jest to też teraz bardzo priorytetowe działanie w powyższych obszarach i to na pewno będzie fajne pole do wymiany dobrych praktyk i doświadczeń.

Obrazek w tresci


Wizyta dyrektora MHE w Nettetal była także okazją do zamienienia kilku słów z wyjątkową osobistością, jaka przybyła do miasta 4 października na zgoła inną uroczystość połączoną z prezentacją własnej książki „Toleranz: einfach schwer”. Z kim rozmawiał szef ełckiego muzeum?

Obrazek w tresci

Okazało się, że akurat wtedy w Nettetal będzie gościł emerytowany prezydent Niemiec Joachim Gauck. Jego wizyta w ramach „Dni Literatury” organizowanych w Nettetal miała się odbyć też 2 lata temu. Przed samym spotkaniem które odbyło się 4 października o godz. 20 zostaliśmy zaproszeni do ratusza, gdzie burmistrz przywitał prezydenta oraz gości. Prezydent Gauck od razu skojarzył Ełk z Siegfriedem Lenzem. Na forum wywiązała się między nami krótka rozmowa. Prezydent mówił bardzo krytycznie o sytuacji politycznej w Europie, o tych podziałach, które są również w Niemczech, ale jak stwierdził – jeszcze nie osiągnęły takiego stadium jak w Polsce. Wobec tego powiedziałem, że warto kontynuować takie kontakty jak Ełk-Nettetal, bo to są kontakty między ludźmi — mówi dr Żytyniec.

Dyrektor MHE z kilkudniowej wizyty w Niemczech wrócił z cennymi artefaktami, jakie przekazała w jego ręce Bärbel Wiesensee, przewodnicząca Wspólnoty Niemieckich Mieszkańców Powiatu Ełckiego (Kreisgemeinschaft Lyck). To ponad 100 pocztówek i fotografii dawnego Ełku. Zostały przekazane z archiwum organizacji.

Obrazek w tresci

Jest to bardzo cenny zbiór ponieważ tą tam dość rzadkie, unikatowe nawet pocztówki, jakich w naszych zbiorach nie mamy — precyzuje dr Żytyniec, który z pewnością miło będzie wspominał wizytę w Nettetal i obchody 20-lecia istnienia Stowarzyszenia Partnerstwa Miast Nettetal-Ełk.

Była to bardzo ciekawa uroczystość. Widać duże zaangażowanie oraz wolę, aby te kontakty odnowić po pandemii. Szczególnie zaangażowana jest p. Renate Dyck, prezes Stowarzyszenia, ale również nowy burmistrz deklaruje chęć tego, aby te kontakty odnowić i zacieśnić.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5