15 października przypada Światowy Dzień Niewidomych

2021-10-15 13:00:36 (ost. akt: 2021-10-15 13:02:45)
Nieważne jest, czy widzisz, czy nie, ale jak radzisz sobie w życiu

Nieważne jest, czy widzisz, czy nie, ale jak radzisz sobie w życiu

Autor zdjęcia: freepik.com/prostooleh

Pamiętajmy, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Międzynarodowy Dzień Niewidomych zwany jest również Międzynarodowym Dniem Białej Laski.
15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych, który jest okazją do przypomnienia opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Osoby te, są nierozerwalnym ogniwem naszego społeczeństwa i stanowią niepodważalny autorytet w zakresie pokonywania trudności codziennego życia.

Skąd się wzięła Biała Laska?

Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczęła się w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale pewnego razu na swojej drodze spotkał ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. Jedna z rad, jaką otrzymał od żołnierza była następująca: „Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi będziesz tracił nerwy.” Posłuchał on swojego ociemniałego kolegi i zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską. Po pewnym czasie stwierdził jednak, że nie zapewnia ona dostatecznego bezpieczeństwa i stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ulic. Okazało się, że jego laska nie zawsze jest dostrzegana przez innych, dlatego wpadł na pomysł pomalowania jej na biały kolor, aby była lepiej widoczna i zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo.

UM Ełk

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5