Każdy kawałeczek własnoręcznie wykonanego chleba smakuje o wiele bardziej

2021-10-15 12:56:45 (ost. akt: 2021-10-15 12:58:56)

Autor zdjęcia: pixabay

W ramach realizacji projektu "Piękna Nasza Polska Cała" przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola "Mali Odkrywcy" miały możliwość uczestniczenia w zajęciach poświęconych tradycji pieczenia chleba.
Podtrzymywanie tradycji, uczenie najmłodszych nowych, nieznanych im dotąd umiejętności to ważna sprawa. Dlatego nauczycielki zaprosiły do przedszkola panie, które na co dzień same wypiekają chleb.

Przedszkolaki zobaczyły, w jaki sposób można upiec go samodzielnie. Przekonały się, że nie ma konieczności kupowania go w sklepie, że można zrobić go w domu. Dzieci zapoznały się ze składnikami potrzebnymi do wyrobienia ciasta, a następnie pomagały przy jego wykonaniu. Czekały aż wyrośnie, by można było go upiec.

Samodzielne wykonanie to nie tylko radość z pozyskania nowej umiejętności, nie tylko niepowtarzalny smak, to też szacunek dla własnej, a także cudzej pracy. Dzięki takim zajęciom prawdą stają się słowa Norwida „ gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba”, bo każdy kawałeczek własnoręcznie wykonanego chleba smakuje o wiele bardziej, niż ten kupiony w sklepie.

Świeży, chrupiący chlebek smakował wszystkim przedszkolakom.

Autorki: Elżbieta Kraszewska, Anna Studzińska

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: AnnaS

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5