Podanie o "przewodniku" z okolic Jeziora Ślepieniec

2021-11-21 23:00:00(ost. akt: 2021-11-22 01:49:02)

Autor zdjęcia: Pixabay

Warmia i Mazury to nie tylko Kraina Tysiąca Jezior, ale również tysiąca legend i podań. Ich wyjątkowość tkwi w fakcie, że przez wieki mieszało się tutaj kilka żywiołów: mazurski, pruski i polski. Poznajcie jedną z takich wyjątkowych opowiastek - Podanie o Przewodniku z okolic Jeziora Ślepieniec. I uważajcie kogo pytacie o drogę, gdy się zgubicie w leśnej głuszy...
Jezioro Ślepieniec znajduje się zaledwie 3 km od Starych Juch. To uroczy akwen w kształcie okręgu, gęsto otulony drzewami. Jak wiele punktów na krajobrazowej mapie Mazur, Jezioro Ślepieniec ma swoją małą i już nieco zapomnianą tajemnicę...

Dawno temu pewien ojciec z synem wracali wieczorem do domu po ciężkiej pracy w lesie. Droga prowadziła przez wyjątkowo mroczne zakątki puszczy i bardzo szybko panowie po prostu się zgubili w leśnej głuszy. Ponadto w mroku ewidentnie czyhało niebezpieczeństwo – dało słyszeć się przeróżne dziwaczne odgłosy, z których wycie wilków wydawało się najmniej przerażającymi.

Gdy ojciec i syn zaczęli tracić hart ducha i powoli wpadali w panikę, nagle zza drzewa wyszedł gustownie odziany pan w średnim wieku. Był bardzo chudy i kościsty, co podkreślał opięty na nim ściśle kruczoczarny frak skrojony na modłę dawnych pruskich dziedziców (rzecz działa się ponad 200 lat temu!). Na głowie tajemniczego gościa tkwił melonik, a on sam zbliżając się do pary zagubieńców wyciągnął z kieszeni kamizelki monokl na łańcuszku. Zapewne aby im się lepiej przyjrzeć.

Mężczyzn zaskoczonych jego nagłym pojawieniem się, kulturalnie zapewnił, że ma jak najbardziej pokojowe zamiary i tak jak oni – po prostu zgubił się w leśnej głuszy. Ale że nie jest tu pierwszy raz i „zawsze się trochę gubi nocą w lesie” z tej racji poznał jego spory kawałek, umie trafić do „wyjścia” i tak się składa, że może podprowadzić panów na jego skraj.

Ojciec i syn, pokrzepieni stoickim spokojem nowego kompana, oddali się w jego opiekę i cała trójka gwiżdżąc oraz podśpiewując, wesoło pomaszerowała we wskazanym przez posiadacza fraku kierunku.

Kościsty pan nawet sobie zaczął przygrywać. Nie wiadomo skąd wyciągnął flecik, chwilę później gitarę, a następnie tamburyn i sprzęty podzielił na kompanów, którym maszerowanie przez ciemny las od teraz umilała muzyka. Najbardziej zadowolony był noszący się z niemiecka Pan Frakowicz.

Nagle, gdzieś z bardzo daleka, uszy całej kompanii dobiegło ledwo słyszalne pianie koguta. W ułamku sekundy instrumenty trzymane przez ojca i syna zamieniły się w łańcuchy i liny, a Przewodnik we fraku stanął jak wryty! Po chwili z nieludzką prędkością odwrócił się trzy razy dookoła na pięcie, ukłonił melonikiem przed przerażonymi mężczyznami i wysyczał zaciskając oko na binoklu:

„Scheisse! A już was prawie miałem! Chwalcie swoje szczęście, bo minęła moja godzina i teraz muszę odejść”

Po czym wprost zapadł się pod ziemię.

Ojciec z synem jeszcze długo stali w miejscu jak wryci. Odzyskali przytomność umysłu dopiero, gdy zaczęło robić się widno i zauważyli, że stoją na skraju rozległego i podstępnego bagniska, w którym niewątpliwie postradaliby życie! Dotarło do nich, że przed chwilą mieli bliskie spotkanie z samym Diabłem...
Obrazek w tresci

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SUSAN BENSON #3077582 13 paź 2021 01:42

    Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci /brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5