Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych

2021-09-25 13:20:04(ost. akt: 2021-09-25 13:35:28)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

"Widoczny uczeń to bezpieczny uczeń" to hasło naszej akcji, w ramach której w piątek odwiedziliśmy najmłodszych uczniów że szkoły w Stradunach.
Nadchodzi jesień i coraz wcześniej robi się ciemno. Dlatego gdy poruszamy się poza terenem zabudowanym ważne jest noszenie odblaskowych elementów. Dotyczy to wszystkich, a zwłaszcza dzieci.

W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w odzież o ciemnych kolorach i nie posiada elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów.

Fot. P. Tomkiewicz

Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.

Fot. P. Tomkiewicz

Mając na uwadze, jak ważne jest bezpieczeństwo m.in. najmłodszych, w piątek w ramach akcji "Widoczny uczeń to bezpieczny uczeń" odwiedziliśmy uczniów szkoły w Stradunach.

Razem z nami, na temat zasad bezpiecznego poruszania się na drodze, zarówno po zmroku jak i na przejściu dla pieszych, rozmawiały Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Ełku, nadkom. Agata Jonik i sierż. szt. Agata Kulikowska de Nałęcz. Natomiast dzięki partnerowi naszej akcji, Arturowi Wnukowskiemu, właścicielowi betoniarni i żwirowni PHU "Liczę na cud" w Chrzanowie koło Ełku, dzieci otrzymały odblaskowe opaski.

Fot. P. Tomkiewicz

Fot. P. Tomkiewicz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5