Podczas zajęć uczestnicy mieli zakaz narzekania, rozmów o chorobach i złych doświadczeniach

2021-09-17 12:00:00(ost. akt: 2021-09-20 13:51:05)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki”

„Powrót do Przeszłości” to projekt, którego głównym celem była aktywizacja społeczna osób starszych poprzez stworzenie oferty zajęć wzmacniających psychicznie i fizycznie osoby starsze.
Podczas zajęć uczestnicy mieli zakaz narzekania, rozmów o chorobach i złych doświadczeniach. Bogata oferta bardzo ułatwiła to zadanie, bowiem nie było czasu na nudę. Zajęcia nordic walking z instruktorem podczas których pokonaliśmy blisko 100 km. Międzypokoleniowy Marsz Nordic Walking zgromadził mieszkańców z Powiatu Ełckiego oraz innych miast Polski i był okazją do wymiany doświadczeń i rozmów o pięknych okolicach które poznawaliśmy podczas wędrówek. W rocznicę wybuchu II Wojny Światowej udaliśmy się w Marszu Pamięci w miejsca, gdzie spoczywają pomordowani w czasie okupacji.

Wieczorki z poezją w tym wieczór poezji śpiewanej oraz Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej”, były namiastką „wyższej kultury”, której bardzo brakowało w czasie pandemii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia relaksacyjne z psycholożką, dzięki której nauczyliśmy się jak radzić sobie ze stresem, jak czerpać przyjemność z malutkich rzeczy i nie popadać w złe nastroje. Wszyscy wiemy, że najlepiej w dobry nastrój wprowadza jedzenie, zwłaszcza jeżeli przygotowane w doborowym towarzystwie i wspólnie skonsumowane. Uczestnicy projektu mieli okazję się o tym przekonać podczas warsztatów kulinarnych. Uczyliśmy się wypieku ciast, których podstawowym składnikiem były warzywa, natomiast na warsztatach grillowania uczyliśmy się jak zdrowo przyrządzić potrawy z grilla.

Dziękujemy Zarządowi Powiatu Ełckiego, Partnerom projektu: Gminie Prostki oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Prostkach, dzięki wsparciu mieliśmy możliwość przypomnieć sobie czas sprzed pandemii, gdzie spotykaliśmy się bez strachu i obaw o własne zdrowie a nawet życie. Bogatsi w doświadczenia z czasu lockdownu wiemy, jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem i jak pozytywny ma wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Przez 3 miesiące trwania projektu jesteśmy dziś grupą zdeterminowaną do dalszej pracy i działania, potrafimy wspólnie działać a przede wszystkim wspierać.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki” w partnerstwie z Gminą Prostki oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Prostkach.

mat. nadesłany


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5