Początki historii Zespołu sięgają 2001 roku

2021-09-17 08:14:49 (ost. akt: 2021-09-17 08:17:28)

Autor zdjęcia: MZPiT\ Facebook

W sobotę jubileusz 20-lecia Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk. Początek jubileuszowego koncertu o godzinie 18 w Amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury. Wstęp wolny.
Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk istnieje od października 2001 r. Sobota będzie okazją do wspólnego świętowania osób bliskich Zespołowi, sympatyków i przyjaciół Zespołu oraz wszystkich mieszkańców Ełku.

Rok 2021 jest rokiem jubileuszu 20-lecia istnienia Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca EŁK. Pierwszą kadrę zespołu stanowili choreograf Jarosław Wojciechowski, Bożena Bieleniewicz, Maria Nienałtowska oraz Tadeusz Deluga. Później po dwóch latach Zespół przejęli Piotr i Magdalena Witaszczyk. Muzykami zajął się Daniel Szejda.

Jest to zespół wielopokoleniowy, który zaprasza w swoje szeregi już od 7 lat do 45 lat wszystkich, którzy chcą nauczyć się tańczyć i poznać polską kulturę. Każdego roku tworzone są nowe grupy początkujące. Każdy rok istnienia zespołu to nowi tancerze. Na początku liczył on 50 członków. Teraz jest ich 130. MZPiT Ełk promuje kulturę polską w kraju i na Świecie, odbył 50 podróży zagranicznych min. Do Chin, Marocca, Korei, Portugalii, Szwecji, Turcji, Grecji, Holandii, itp.

Obecnie zespół tworzy 6 grup tanecznych oraz „orkiestra” ludowa. Niezmienną ideą zespołu jest edukacja, rozpowszechnianie kultury ludowej i jej promowanie, a także łączenie wielu pokoleń poprzez tradycję.

Już w sobotę, po długiej przerwie zespół będzie mógł znów zatańczyć przed szerszą publicznością, mogąc ponownie zaprezentować swoje umiejętności, technikę i bogaty repertuar. Podczas koncertu zaprezentowane będą mazurskie zabawy dziecięce oraz wiązanki pieśni i tańców łowickich, mazurskich, podlaskich, sieradzkich, spiskich oraz premierowo – lubelskich. Publiczność usłyszy również przyśpiewki kaszubskie oraz Kujawiaki: „Czemu żeś mnie, matuleńko” i „Dwa serduszka”.

Początek jubileuszowego koncertu w sobotę, 18 września, o godz. 18.00 w Amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury. Wstęp wolny.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5