Pamiątkowe pieczątki i ełczanie w roli lektorów - Narodowe Czytanie w naszej bibliotece

2021-09-05 10:11:45(ost. akt: 2021-09-05 10:24:15)

Autor zdjęcia: MBP w Ełku/YT

Za nami dziesiąta edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Z tej okazji 4 września w Polsce czytano wciąż aktualną „Moralność Pani Dulskiej”. Biblioteka Publiczna w Ełku ponadto zorganizowała Konkurs Pięknego Czytania.
W 2012 roku, z okrągłej rocznicy 200-lecia inwazji Napoleona na Rosję, ówczesny prezydent Polski, Bronisław Komorowski, zorganizował akcję, której celem było „wyniesienie” literatury narodowej poza szkołę – tak, aby przyjęła się nie tylko w ramach programu nauczania. Wówczas zorganizowano publiczne czytanie epopei jednego z naszych wieszczów narodowych – „Pana Tadeusza”.

Akcja została odebrana bardzo pozytywnie i od tego czasu co roku przeprowadza się kolejne edycje Narodowego Czytania. W 2021 r. dniem Narodowego Czytania była sobota, 4 września. To była okrągła, dziesiąta, edycja popularnego eventu prowadzonego na obszarze całego kraju.

Akcja jest prowadzona pod patronatem Pary Prezydenckiej. Andrzej Duda zdaje sobie sprawę z uniwersalności i aktualności mądrego dzieła Gabrieli Zapolskiej.

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji — czytamy na prezydenckiej stronie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku im. Zofii Nasierowskiej również uczestniczyła w tegorocznym „Narodowym Czytaniu”. Z tej okazji, 4 września, każdy odwiedzający placówkę w godz. 9:00 – 12:00 był zapraszany do wspólnego odczytywania „Moralności Pani Dulskiej”. Chodziło o to, aby dramat nieustannie przechodził z rąk do rąk. Ciekawą atrakcją była możliwość uzyskania „firmowego” stempla bibliotecznego na egzemplarzu własnej książki. Wśród lektorów, oprócz klientów biblioteki oraz pracującego tam personelu, znalazł się również Mirosław Hołubowicz, zastępca prezydenta Ełku.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Ponadto nasza biblioteka miejska uświetniła „Narodowe Czytanie” zorganizowanym przez siebie „Konkursem Pięknego Czytania”, który został przeprowadzony 4 września o godz. 11:00.

Przypomnijmy jakie pozycje były czytane w poprzednich edycjach „Narodowego Czytania”:

8 IX 2012 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
7 IX 2013 – dzieła wybrane Aleksandra Fredry
6 IX 2914 – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
3 IX 2016 – „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
2 IX 2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
8 IX 2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
7 IX 2019 – nowele polskie (Orzeszkowa, Konopnicka, Prus, Schulz, Reymont, Żeromski, Sienkiewicz, Rzewuski)
5 IX 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marta #3074620 6 wrz 2021 09:27

    Piękne pieczątki. Ja zawsze zamawiam pieczątki online w sklepie E-pieczatki24.pl

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5