Chłopiec z Ełku malował swastyki w orzyskim skateparku

2021-08-03 12:20:26(ost. akt: 2021-08-03 12:25:47)
Te swastyki pojawiły się na jednym z urządzeń w skateparku w Orzyszu

Te swastyki pojawiły się na jednym z urządzeń w skateparku w Orzyszu

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Policjanci z Orzysza otrzymali informację o tym, że w miejscowym skate parku ktoś namalował symbole przypominające swastyki na różnego rodzaju elementach. Ustalenie sprawcy było tylko kwestią czasu. Miejsce to objęte jest bowiem miejskim monitoringiem. Kamery zarejestrowały chłopca rysującego m.in. na rampie. Policjanci ustalili, że jest to 12-latek z Ełku, który nie do końca wiedział co oznaczają te symbole. Sprawą nastolatką zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich.
Już po raz kolejny kluczowym dowodem w sprawie okazał się miejski monitoring, który był niezwykle pomocny w ustaleniu sprawcy namalowania swastyk w skate parku w Orzyszu. Informację o takim nietypowym zdarzeniu policjanci z Komisariatu Policji w Orzyszu otrzymali od urzędnika miejskiego magistratu.

Na zapisie z kamer monitoringu widać grupkę chłopców bawiących się na skate parku. Jeden z nich rysował markerem po różnych elementach. Były to symbole przypominające swastyki i inne tego typu niedozwolone symbole. Wykorzystując to nagranie policjanci ustalili, że autorem tych rysunków jest 12-latek z Ełku.

Wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia funkcjonariusze przeprowadzili rozmowę z chłopcem w obecności matki. 12-latek powiedział, że bez powodu rysował sobie po rampie symbole, które widział w internecie. Nie wiedział, co one oznaczają. Myślał, że mają pozytywne znaczenie. Nastolatek żałował swojego zachowania. Matka dodała, że ustalą w magistracie, w jaki sposób mogą naprawić wyrządzoną szkodę.

Policjanci przypominają treść artykułu 256 Kodeksu Karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Z uwagi na wiek chłopca sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich.

mat. KPP Pisz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5