Intensywne wakacje podopiecznych domów pomocy

2021-07-26 12:47:39(ost. akt: 2021-07-26 13:03:51)

Autor zdjęcia: mat. DPS-u

SPOŁECZEŃSTWO || Biwak, warsztaty historyczne, spływ kajakowy, wycieczki a nawet festiwal piosenki – tak wypoczywają podopieczni domów pomocy społecznej funkcjonujących w naszym regionie. Wygląda na to, że to dla nich pracowite i przyjemne wakacje.
Popularne powiedzenie mówi, że w czasie deszczu dzieci się nudzą, ale nijak nie pasuje to do podopiecznych Tęczowego Domu Pomocy Społecznej w Ełku. Kadra ośrodka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek wie jak nudę odpędzić. Pada? Żaden problem, tym bardziej, że można zagrać np. w Twistera, co robili podopieczni placówki 2 lipca. W następnych dniach już w pełni korzystali z wakacyjnej pogody.

Fajnym wydarzeniem była eskapada kilku podopiecznych na wypoczynek do Mikołajek i popularnego Hotelu Gołębiewski. Korzystali z uroków basenów, był również czas na zwiedzanie uroczego miasteczka, jak i rejs statkiem oraz przejażdżkę motorówką. W Mikołajkach „delegacja” Tęczowego Domu bawiła niemal miesiąc.

Obrazek w tresci


Ci z podopiecznych Tęczowego Domu, którzy wakacje spędzali w Ełku, również nie narzekali na nudę. Pływali na rowerkach wodnych, jeździli rowerami i odwiedzali nasze ełckie Muzeum Historyczne, aby dowiedzieć się o historii regionu (i nie tylko) na zajęciach i warsztatach prowadzonych przez instytucję w ramach „Lato w muzeum – wtorki na kolejce!”. Społeczność Tęczowego Domu wykorzystuje dobrą pogodę do spacerowania i odpoczywania na świeżym powietrzu.

Obrazek w tresci

Na organizowane przez MHE „wtorki na kolejce” zaglądają także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Lawendowy Zakątek. Na zajęciach 6 lipca chłonęli wiedzę o „średniowiecznych klimatach”, można było także zdobywać sprawności rycerskie, jak i zostać pasowanym na pełnoprawnego rycerza. Lawendowy Zakątek pierwszy dzień lata, 22 czerwca, uświetnił przejażdżką koleją wąskotorową. Z kolei 14 lipca podopieczni ośrodka bawili się podczas Recitalu „Piosenka na lato”, w którym brała także udział społeczność zaproszona z innych placówek: ŚDS z Nowej Wsi Ełckiej, „Pomocnej Dłoni” w Grajewie oraz ŚRS w Kowal Oleckich.

Obrazek w tresci

Odpoczywa także społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej. 7 lipca zorganizowano biwak w Rynie, a jego ramach m.in. zwiedzanie zamku oraz przeróżne zajęcia: spacery, gry terenowe, wspólne muzykowanie, zakupy oraz oczywiście grillowanie.

Obrazek w tresci

Wcześniej podopieczni brali udział w integracyjnej spartakiadzie zorganizowanej w Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej „Pod Kasztanami” w Ełku. Społeczność DS-u z Nowej Wsi również korzystała z cennych i atrakcyjnych lekcji prowadzonych w wakacyjne wtorki przez Muzeum Historyczne w Ełku. Szczególnie zainteresował ich temat oblężenia Ełku przez Szwedów oraz tematyka związana z rynsztunkiem wojskowym. Z kolei 14 lipca przedstawiciele Domu brali udział w „V Integracyjnym Spływie Kajakowym” zorganizowanym przez ŚDS „Pod Kasztanami” oraz Stowarzyszenie Ostoja. Tego samego dnia odbywał się Recital „Piosenka na lato”, na którym bawili się podopieczni Domu z Nowej Wsi Ełckiej. To nie koniec atrakcji, bo w następnym tygodniu czekały ich warsztaty rzeźbiarskie pod okiem Mistrza Stanisława Rudnika.

Obrazek w tresci

Na nudę nie mogą również narzekać podopieczni ełckiego ŚDS „Pod Kasztanami”. Wakacje rozpoczęli od spacerów, a sam Dom był gospodarzem wspomnianej wyżej spartakiady integracyjnej, wysłał również swoich przedstawicieli na spływ kajakowy. Społeczność z Domu „Pod Kasztanami” regularnie chadza na plażę i wizytuje nasze muzeum podczas „kolejowych” wtorków. Oczywiście zawsze znajduje się czas na przeróżne gry i zajęcia, z dobrą i sprawdzoną piłką nożną na czele (w wydaniu orlikowym). A po całym dniu wrażeń można zajrzeć na lody.

A poniżej kilka fotek z przeróżnych aktywności podopiecznych lokalnych domów pomocy.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5