Kolejna podróż już we wtorkowy poranek

2021-07-25 12:55:04 (ost. akt: 2021-07-26 13:19:43)

Autor zdjęcia: Marta Murzyn/MHE

Za nami "Oblężenie Ełku przez Szwedów" i "Spotkanie z Prusami...", a w najbliższy wtorek "Bo wakacje są od tego, aby bawić się na całego". Będzie to już ostatnie ze spotkań, których celem jest popularyzacja historii i kultury regionu, miasta oraz historii rozwoju kolei w Ełku i na Mazurach, a także dobra zabawa!
Jak zaciekawić młodych ludzi historią naszego regionu? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele, a jedną z nich są z pewnością wakacyjne spotkania organizowane przez Muzeum Historyczne w Ełku. W te wakacje odbyły się już dwa spotkania w ramach cyklu "Lato w Muzeum. Wtorki na Kolejce" — "Oblężenie Ełku przez Szwedów" i w miniony wtorek "Spotkanie z Prusami...". W ramach ostatniego spotkania odbyły się m.in. warsztaty garncarskie w wersji tradycyjnej na skórach z drewnianymi podkładkami: naczynia z gliny, zabawki i instrumenty muzyczne, warsztaty ze średniowiecznej kuchni "Od ziarenka do bochenka" - własnoręczne mielenie ziarna na mąkę, przygotowanie podpłomyków, zapoznanie się z funkcjonowaniem glinianego pieca kopułowego, prażenie zboża, pieczenie chleba, a także warsztaty tkackie z wróżbami i warsztaty z archeologią dla dzieci na poważnie.

W najbliższy wtorek odbędzie się ostatnie ze spotkań, których celem jest popularyzacja historii i kultury regionu, miasta oraz historii rozwoju kolei w Ełku i na Mazurach, a także dobra zabawa. Teraz spotkanie odbędzie się pod hasłem "Bo wakacje są od tego, aby bawić się na całego". Co czeka nas we wtorek po godzinie 10?

Demonstracja zabytkowych bąków, pokazy ich działania, zajęcia warsztatowe z wprawiania w ruch zabawek wirujących m.in. zbijanie i chłostanie bąków, turnieje bąkowe, Kasyno Gier Historycznych - rozmaite dawne gry planszowe m.in. mancala, senet, gra w 20 pól, alquerque, odmiany gier tafl, młynek, gąska; pachisi, mini-wystawa replik pionków czy innych akcesoriów do gier planszowych, a także dawne zabawy i zabawki – stanowiska z rozmaitymi zabawami ruchowymi i zręcznościowymi m.in. rzymska zabawa z orzechami, proste odmiany kręgli, gry z wykorzystaniem kul, serso i duże mikado (1,8 m), japoński bilard. Oprócz tego jazda drezyną na czas, spektakl teatralny „Historyje Ucieszne”, a także kolorowanki dla najmłodszych, warsztaty Malowany konik, Uśmiechnięta kukiełka , Zakręcony bączek, możliwość wypożyczenia skakanek, piłek, gum do grania.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5