Zegar na poczcie znów wskaże nam godzinę

2021-07-21 21:17:09 (ost. akt: 2021-07-21 21:28:18)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Trwają prace nad naprawą starego zegara na budynku poczty u zbiegu ulic Armii Krajowej i Chopina. Efekty prac powinniśmy poznać lada dzień!
Z pewnością każdy z ełczan wie, gdzie znajduje się budynek Poczty Głównej w Ełku. Jest to jeden z najstarszych budynków w mieście ulokowany na rogu ul. Armii Krajowej i ul. Chopina. Wybudowany został w 1881 r. i w późniejszych latach rozbudowywany. Od początku swojego istnienia pełnił funkcję poczty. Do 1913 r. posiadał stajnie w podwórzu budynku, a później zostały one zamienione na garaże.

Rozmieszczony jest na planie litery „L” – podczas I wojny światowej gmach został poszerzony w kierunku ulicy Chopina (niegdyś Falkstrasse). Gmach ma korpus dwukondygnacyjny i dwunastoosiową fasadę. Kondygnacje rozdzielone zostały gzymsem kordonowym. Okna pierwszej kondygnacji z pełnym gzymsem podokiennym, zamknięte są łukiem pełnym, natomiast okna drugiej kondygnacji zamknięte łukiem odcinkowym. Nad osiami szóstą i siódmą znajduje się attyka z zegarem i datą 1881.

I to właśnie ten zegar, od strony ulicy Armii Krajowej znów będzie wskazywał nam aktualną godzinę. Trwają prace nad jego naprawą i ponownym uruchomieniem. A wszystko z inicjatywy Mirosława Sawczyńskiego i Towarzystwa Miłośników Ełku. Jak mówi Zbigniew Achramowicz, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ełku, efekty pracy powinniśmy poznać lada dzień.

Wkrótce więcej informacji na temat prac przy zegarze!

***Historia budynku poczty na podstawie M. Olszewski, R. Żytyniec, Spacerownik po mieście niezwykłym, Muzeum Historyczne w Ełku, Ełk 2012, s. 26-28 oraz Ścieżki dydaktyczno-turystycznej opracowanej przez Kazimierza Bogusza.

Fot. Paweł Tomkiewicz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5