Piękne i zręczne – Stradunianki na Festiwalu „Polska Od Kuchni”

2021-07-21 16:08:06 (ost. akt: 2021-07-21 16:24:40)

Autor zdjęcia: Ewelina Truszkowska/FB

SPOŁECZEŃSTWO || Wielki sukces KGW Stradunianki! Nasze gospodynie świetnie zaprezentowały się w konkursie „Polska od kuchni” i jako jedyne z naszego powiatu, po rywalizacji w Olsztynku, awansowały do półfinałów. Te odbędą się 29 września w Warszawie.
17 lipca w Olsztynku odbył się półfinał Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” – prestiżowe wydarzenie podkreślające wagę kultywowania tradycji oraz pielęgnowania lokalnej tożsamości. Celem festiwalu jest integracja, aktywizacja oraz wspieranie społeczności z Małych Ojczyzn, jak i promowanie naszych, krajowych produktów, w tym zachowanie dziedzictwa kulinarnego poprzez przekazywanie wiedzy młodszym pokoleniom.

Półfinał festiwalu „Polska Od Kuchni” został zorganizowany w warmińskim Olsztynku 17 lipca i „Stradunianki” zaprezentowały się na nim wyśmienicie. Dziewczyny spod Ełku jako jedyne z naszego powiatu przeszły do dalszego etapu.

W Olsztynku „startowały” aż w 5 kategoriach: Miss Wdzięku do 45 l.; Miss Wdzięku 45+; konkurs rękodzieła i konkurs kulinarny. Panie ze „Stradunianek” wróciły z festiwalu z tytułem Miss Województwa oraz wyróżnieniami w konkursie rękodzieła oraz Miss Wdzięku 45+.

Miss Województwa została Ewelina Truszkowska, a wyróżnieniem w konkursie Miss nagrodzono Renatę Pacholską. Teraz „Stradunianki” pojadą na półfinały, jakie zostaną rozegrane 25 września w stolicy Polski.

„Stradunianki” to koło gospodyń wiejskich powstałe w 2018 roku. Jego członkowie to 3 pokolenia od babć, mam po dzieci. Koło liczy 31 osób w tym 3 mężczyzn. Głównym celem „Stradunianek” jest dbałość o tradycję. Swoją działalność opiera na pracy na rzecz społeczeństwa lokalnego poprzez kultywowanie dziedzictwa w tym m.in. tradycji kulinarnych, rękodzieła ludowego oraz pielęgnowanie wybranych form folkloru wiejskiego.

„Straduniankom” gratulujemy sukcesów i życzymy oczywiście najwyższych laurów na kolejnym etapie Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5