Muzeum Historyczne w Ełku gospodarzem Forum Otwartego Regionalizmu

2021-06-29 14:25:25 (ost. akt: 2021-06-29 13:36:46)

Autor zdjęcia: MHE

KULTURA || W dniach 9-10 lipca Muzeum Historyczne w Ełku będzie gospodarzem V Forum Otwartego Regionalizmu „pro-FOR-ma, Trzydzieści lat po… Nowe wyzwania – stare problemy". Event ma na celu wymianę poglądów na tematy dotyczące naszego - i nie tylko - regionu oraz podyskutowanie o historii.
Pierwsze Forum Otwartego Regionalizmu zostało zorganizowane 28 lipca 2011 roku w Kętrzynie. Teraz, po 10 latach, Forum doczekało się swojej piątej już edycji, a ta odbędzie się w naszym mieście, a dokładnie w Muzeum Historycznym w Ełku. Wydarzenie będzie trwało dwa dni, od 9 do 10 lipca i zostało objęte patronatem Prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza.

To nie jest przypadek, że właśnie ełcka instytucja organizuje jedną z edycji Forum. W inauguracyjnej, kętrzyńskiej, wziął udział obecny dyrektor MHE, Rafał Żytyniec.
Zaplanowane w Ełku Forum docelowo miało być imprezą większego kalibru, ale – jak zastrzegają organizatorzy – tkwienie w pandemicznej rzeczywistości nie sprzyja spotkaniom w większym gronie, stąd przedrostek „pro”.

Chcemy dać sygnał, że nawet (a może właśnie) teraz warto nadal aktywnie tworzyć kulturę, nie proforma, lecz dla inspirowania otwartego myślenia i nowatorskich działań. Jak zawsze sensem FOR-u jest przede wszystkim SPOTKANIE ludzi kreatywnych. Chcielibyśmy, by dało ono początek nowej tradycji — uzasadnia Robert Traba, historyk, politolog, działacz społeczny i kulturoznawca oraz były dyrektor Centrum Badań Historycznych w Berlinie.

Co czeka uczestników V edycji FOR? To dwa dni ciekawych debat, prelekcji oraz dyskusji, przy jednoczesnym zagospodarowaniu czasu na złapanie małego oddechu.

W piątek, 9 lipca, o godz. 12:00 uczestników eventu przywitają Pp. Żytyniec, Andrukiewicz oraz Traba, następnie odbędzie się debata dotycząca lat 90-tych. Po południu zostaną zaprezentowane wyniki warsztatów „Twój dom – dialog z tradycją”. Uczestnicy podyskutują na temat książki Krzysztofa A. Worobca „Zagubione wioski Puszczy Piskiej”. A wieczorem przejadą się kolejką wąskotorową do Sypitek i wymienią swoje refleksje nad kształtowaniem idei i różnorodności praktyk regionalizmu (z perspektywy Kaszub).

Kolejny dzień FOR-u dla jego uczestników rozpocznie się już o godz. 10:00 debatą dotyczącą II wojny światowej połączoną z projekcją filmu Jana Batorego „Dancing w kwaterze Hitlera”.
Następnie po przerwie obiadowej uczestnicy i prelegenci eventu zastanowią się, dlaczego muzea na Warmii i Mazurach są potrzebne. Od późnego popołudnia (ok. godz. 16.30) rozpocznie się podsumowanie i zakończenie V edycji FOR-u.

Fakt, że takie spotkania są bardzo ważne i kluczowe w zrozumieniu regionu oraz jego historii podkreśla gospodarz wydarzenia.

Nasze Forum rozumiemy przede wszystkim jako miejsce spotkania i wymiany poglądów na aktualne tematy dotyczące nie tylko naszego regionu, lecz również tego wszystkiego, co z perspektywy ogólnopolskiej wpływa na sposób naszego myślenia o regionach. Dlatego też w formie trzech debat chcielibyśmy z jednej strony dokonać podsumowania tych zjawisk, które miały miejsce w polskich (regionalnych) debatach tożsamościowych po 1989 r., a z drugiej strony dotknąć tematów wyznaczających rytm aktualnych dyskusji, takich jak pamięć II wojny światowej oraz sens istnienia muzeów na Warmii i Mazurach. Ten ostatni temat jest szczególnie ważny z punktu widzenia Muzeum Historycznego w Ełku, które stale poszukuje sposobu na opowiedzenie wielowątkowej historii mazurskiego pogranicza i jego dziedzictwa na szerokim tle procesów, które dokonywały się w Europie doby nowoczesności. Mamy nadzieję, że dyskusja ta pozwoli nam zainicjować szerszą debatę na temat kształtu przyszłej wystawy stałej i dalszych zagadnień, które będziemy podejmować w naszej pracy muzealnej — precyzuje dyrektor MHE, Rafał Żytyniec.

Gośćmi wydarzenia oraz jego ekspertami/moderatorami będą: Teresa Astramowicz-Leyk, Basil Kerski, Wojciech Łukowski, Robert Traba, Michał Olszewski, Krzysztof A. Worobiec, Joanna Szydłowska, Cezary Obracht-Prondzyński, Marcin Zaremba, Piotr Witek, Ewa Kozłowska, Stefan M. Marcinkiewicz, Włodzimierz Nowak, Michał Niezabitowski, Janusz Trupinda, Rafał Żytyniec, Jakub Knyżewski, Anna Ziębińska-Witek, Kazimierz Brakoniecki, Tomasz Andrukiewicz, Jacek Poniedziałek oraz Joanna Szydłowska.

MHE prosi o potwierdzenie uczestnictwa w V edycji FOR do 7 lipca 2021 r. Wszelkie informacje wraz ze szczegółowym planem wydarzenia dostępne są na stronach Muzeum Historycznego w Ełku.

Obrazek w tresci

MCH

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5