Prestiżowe forum bokserskie i wyzwanie na mistrzostwach Polski

2021-06-13 14:48:42 (ost. akt: 2021-06-13 18:29:25)

Autor zdjęcia: PZB/Natalia Kuczewska

BOKS || W dniach 9-11 czerwca, w Kielcach zorganizowano I Forum Polskiego Boksu. W evencie uczestniczyli medaliści MMŚ oraz ważne osobistości naszego krajowego pięściarstwa. W Kielcach pojawiła się także nasza wicemistrzyni świata, Natalia Kuczewska, która już za chwilę powalczy na mistrzostwach kraju.
Forum Polskiego Boksu to nowoczesny i ciekawy projekt, którego celem – doraźnym – jest uhonorowanie krajowego aktywu bokserskiego, w tym zawodników i trenerów (oraz sędziów) MMŚ w Boksie, jakie odbyły się wiosną w Kielcach. Polska po raz pierwszy w historii istnienia PZB miała okazję organizować imprezę takiej rangi, z czego kieleccy organizatorzy wywiązali się znakomicie.

To właśnie na tych mistrzostwach pięściarka MKB Mazura Ełk, Natalia Kuczewska, wywalczyła srebrny medal i została Młodzieżową Wicemistrzynią Świata.

FORUM OKAZJĄ DO PODSUMOWANIA MISTRZOSTW

I Forum Polskiego Boksu, oprócz uczestników kieleckich mistrzostw, zaszczycili również swoją obecnością dawni mistrzowie, olimpijczycy, jak i zawodowcy. Wydarzenie objęła patronatem Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W trakcie Forum, uczestnicy mieli okazję podszkolić swoje umiejętności sędziowskie – przeprowadzono panele szkoleniowe i dyskusyjne dla sędziów. Zorganizowano również szkolenia dla trenerów, na których można było zobaczyć wielu rozpoznawalnych szkoleniowców, ale również byłych pięściarzy, którzy zamienili rękawice zawodnicze na tarcze i zamierzają spróbować swoich sił w trenerce, jak np. były mistrz Europy i pretendent do pasa mistrza świata (walka z Kliczką), Albert Sosnowski.

W ramach Forum odbyło się również posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Bokserskiego. Zorganizowano także otwarty trening medialny uczestników kieleckich mistrzostw świata, w którym wzięła udział oczywiście Natalia Kuczewska.

Forum przede wszystkim było okazją do owocnych dyskusji o boksie, aktualnej sytuacji i przyszłości pięściarstwa, zarówno olimpijskiego, jak i zawodowego. Władze boksu chcą m.in. przywrócić rozgrywki ligowe w tej dyscyplinie. Forum było okazją do spotkania sportowców z różnych pokoleń.

— Organizując to forum chcieliśmy zintegrować środowisko pięściarskie w naszym kraju. Wielu świetnych przed laty zawodników, sędziów i działaczy bokserskich nie widziało się ze sobą od wielu lat. Ale to był tylko jeden z celów. Zorganizowaliśmy także szkolenia dla zawodników i trenerów. Spotkanie było też okazją do podziękowania zawodnikom i osobom zaangażowanych w organizację Młodzieżowych Mistrzostw Świata, które w kwietniu odbyły się w Kielcach — podkreślił Grzegorz Nowaczek, Prezes Polskiego Związku Bokserskiego.

WRACA KRAJOWA LIGA BOKSERSKA?

Podczas dwudniowych obrad nie zabrakło dyskusji o aktualnej sytuacji i przyszłości polskiego boksu. Jeden z projektów dotyczy przywrócenia rozgrywek ligowych. Ta wiadomość na pewno ucieszy fanów szermierki na pięści.

— Liga musi wrócić. Jeśli jej nie będzie, nie będzie również stabilności, cyklicznych startów. Zawodnicy będą mieli więcej możliwości do rywalizacji. Przywrócenie rozgrywek ligowych to jeden z warunków uzdrowienia polskiego boksu. Jeśli uda się nam załatwić wszystkie kwestie finansowe, rozgrywki ligowe mogą ruszyć jeszcze w tym roku — tłumaczył Grzegorz Nowaczek.

Prezes Polskiego Związku Bokserskiego poinformował też, że działacze PZB chcą założyć fundację, która będzie pomagała bokserom i ich rodzinom, znajdującym się w trudnej sytuacji.

WICEMISTRZYNI ŚWIATA POWALCZY O PRYMAT W KRAJU

Tymczasem przed Natalią Kuczewską kolejna wielka impreza pięściarska. Już 17 czerwca startują w Bolszewie (woj. pomorskie) Mistrzostwa Polski Juniorek, na których ełczanka będzie reprezentowała MKB Mazur Ełk.

Oprócz Natalii na turnieju pojawią się inne najlepsze adeptki boksu z naszego kraju, razem ok. stu zawodniczek. Trenerowi Biryło oraz jego utalentowanej podopiecznej oczywiście życzymy złotego medalu!

MCH

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5